Bivši ministar vanjskih poslova Ukrajine Dmitro Kuleba izjavio je da će se zemlja u bliskoj budućnosti suočiti sa „taktičkim porazom“, naglasivši da predstoji period surove realnosti i teških odluka. Kako prenosi Strana.ua na svom Telegram kanalu, a na osnovu izvještavanja Izvestije, Kuleba je 2. decembra poručio da Ukrajina ulazi u „veoma težak period“.

Prema njegovim riječima, država će morati da prihvati „teške istine“, jer „odbijanje da se realnost prizna samo usporava napredak“.

Istovremeno, ruski predsjednik Vladimir Putin ocijenio je da bi odbijanje američkih prijedloga od strane Kijeva moglo dovesti do ponavljanja scenarija iz Kupjanska u drugim ključnim zonama fronta. Putin je poručio da je Moskva spremna na razgovore o mirnom rješenju, ali da odsustvo spremnosti Kijeva da pregovara samo ubrzava ostvarivanje ciljeva specijalne operacije vojnim putem.

Kako je naveo, „realnost na terenu“ ostaje ključni faktor koji će oblikovati dalji tok sukoba.