Predsjednik Slovačke Peter Pelegrini ocijenio je danas da je njegova posjeta Srbiji istorijska, ističući da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić čini mnogo kako bi Slovaci u Vojvodini živjeli dobro, te da će izgradnjom Slovačkog doma biti ostvaren njihov dugogodišnji san.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare u Bačkom Petrovcu, nakon razgovora sa predstavnicima slovačke nacionalne manjine, Pelegrini je naglasio da je istorijski značaj zajedničkog sastanka upravo u najavi da će Srbija realizovati projekat Slovačkog doma, kao simbol trajne podrške i poštovanja slovačkoj zajednici.
On je zahvalio predsjedniku Vučiću i Vladi Srbije na odluci da u taj projekat ulože između šest i sedam miliona evra, ocijenivši da je riječ o „ogromnoj stvari koja će imati veliki značaj u budućnosti i direktno doprinijeti kvalitetu života ljudi koji ovdje žive“. Pelegrini je istakao da Slovaci značajno doprinose razvoju Srbije, ali da su, zahvaljujući podršci države, u mogućnosti da njeguju svoju tradiciju, kulturu i identitet.
Prema njegovim riječima, Srbi i Slovaci na ovim prostorima žive već 380 godina u miru i slozi kao dva bratska naroda, a današnji susret još jednom je potvrdio da su Srbija i Slovačka bratske zemlje. On je podsjetio da je ovo prva zvanična posjeta slovačkog predsjednika Srbiji nakon 16 godina, kao i jedinstven susret dvojice predsjednika u Vojvodini, što, kako je naveo, daje posebnu težinu čitavom događaju.
Pelegrini je kazao da je na sastanku čuo brojne pozitivne primjere projekata i investicija koje su Srbija i Vojvodina realizovale u korist slovačke zajednice, naglasivši da mu je posebno drago što se Slovaci koji žive u Srbiji sami deklarišu kao njeni stanovnici i što imaju pristup svim uslugama i mogućnostima kao i svaki drugi građanin, bez obzira na nacionalnost.
Govoreći o suštini razgovora, slovački predsjednik je naveo da je cilj sastanka bio rješavanje konkretnih problema slovačke manjine u Vojvodini, te da je atmosfera bila ispunjena optimizmom. On je istakao da je predsjednik Vučić pažljivo saslušao sve zahtjeve i da je za mnoge od njih već donio odluke, ponudivši konkretnu pomoć koja će, kako je rekao, biti realizovana u narednim danima i mjesecima.
U ime cijele Slovačke, Pelegrini je zahvalio Srbiji na svemu što čini za slovačku nacionalnu manjinu, uputivši i zvaničan poziv predsjedniku Vučiću da posjeti Slovačku. On je poručio da želi da uzvrati istim gostoprimstvom i da ova posjeta pošalje jasnu poruku da između Srba i Slovaka ne postoje nikakvi problemi, već da je riječ o dvije nacije koje povezuje zajednička istorija.
Pelegrini je dodatno istakao da su predstavnici slovačke nacionalne manjine na sastanku potvrdili da imaju sva prava i da se osjećaju kao ravnopravni građani Srbije. Kako je naveo, u njegovom direktnom prisustvu istaknuto je da su njihova prava zagarantovana Ustavom Srbije, da imaju pristup svim institucijama i da niko ne dovodi u pitanje njihov položaj.
„Niko nije rekao da se kao Slovak u Srbiji osjeća manje vrijednim. Naprotiv, mnogi su istakli da dobro žive i da se osjećaju kao stanovnici Srbije“, kazao je Pelegrini, dodajući da će iz Srbije otići sa izuzetno dobrim utiscima. On je naglasio da je incident koji se dogodio u Bačkom Petrovcu u avgustu bio preuveličan s ciljem da se stvori loša atmosfera i naruše odnosi između dvije države, ali da je današnji razgovor pokazao da za to nema osnova.
Prema njegovim riječima, ukoliko i dođe do nekih sukoba, oni su isključivo političke prirode, a ne zasnovani na nacionalnoj pripadnosti, što je, kako je istakao, potvrdio i predsjednik Vučić.
Predsjednik Slovačke od juče boravi u dvodnevnoj zvaničnoj posjeti Srbiji.