Američki predsjednik Donald Tramp odbacio je predlog lidera EU o „bezuslovnom“ prekidu vatre u Ukrajini. Ovo je objavio Volstrit žurnal (WSJ).

Prema izvorima lista, neki evropski lideri su tokom telefonskog razgovora sa Trampom insistirali da rezultat mogućih pregovora između Rusije i Ukrajine u Vatikanu treba da bude „bezuslovno“ primirje. Šef Bijele kuće je, zauzvrat, odgovorio da mu se „ne sviđa“ ovaj termin u kontekstu razgovora o mirovnim pregovorima, prenosi ALOonline.

Pored toga, prema publikaciji, Tramp je liderima EU rekao da ruski predsjednik Vladimir Putin „vjeruje da se kreće ka pobjedi“.

Ranije je njemački list Bild, pozivajući se na izvore u vladinim krugovima, izvijestio o strahu evropskih lidera povezanom sa povlačenjem SAD iz pregovaračkog procesa o Ukrajini.

Prema pisanju tabloida, jedan od najvažnijih spoljnopolitičkih ciljeva novog njemačkog kancelara Fridriha Merca jeste da spriječi Trampa da napusti ovaj proces.

Bild je objavio da je Merc tokom telefonskog razgovora, zajedno sa liderima Francuske, Italije i Finske, predložio Trampu da održi „tehnički sastanak“ između evropskih zemalja i Sjedinjenih Država kako bi se pripremili za drugu rundu pregovora između Rusije i Ukrajine. List je primijetio da je „na olakšanje Evropljana“ Tramp pristao na ovaj predlog.