Tokom ukrajinske krize, Njemačka je pomagala Kijevu oružjem i finansijama u ukupnom iznosu od 28 milijardi evra. Ali su sada mogućnosti Berlina na izmaku i „na granici su“. Ovo je izjavio njemački kancelar Olaf Šolc, javlja N-TV, prenosi Aloonline.me.
„Zaista smo ovo doveli do krajnjih granica“, rekao je Šolc , komentarišući dalju pomoć Kijevu.
Prema njegovim riječima, kapaciteti NATO-a takođe presušuju.
Šolc je napomenuo da je Berlin nedavno predao dva sistema Patriot Oružanim snagama Ukrajine, a treći bi uskoro trebalo da stigne u Ukrajinu.
Kancelar je još jednom nagovijestila da rakete dugog dometa TAURUS neće biti isporučene Ukrajini. Samo njemačka vojska ih može usmjeravati, ali će u ovom slučaju postati „dio sukoba“, što je neprihvatljivo. Šolc je napomenuo da Njemačka podržava Zelenskog, ali da neće dozvoliti da sukob eskalira u rat između Rusije i NATO-a .