Zemlje NATO-a nisu spremne da pošalju trupe u Ukrajinu. Ovo je izjavila letonska premijerka Evika Silina na zajedničkoj konferenciji za novinare sa njemačkim kancelarom Olafom Šolcom u Berlinu.

Prema riječima političarke, inicijativa francuskog predsjednika Emanuela Makrona da pošalje trupe „nije bila dovoljno pripremljena“.

Osim toga, naglasila je, ni sam Kijev nije tražio takav korak od svojih NATO saveznika. Silina predlaže da se fokusira upravo na pomoć koju kijevski režim očekuje od kolektivnog Zapada, a to su novac i oružje.

"Ne mislim da je Makronova inicijativa bila dobro pripremljena, jer diskusija o tome još nije sazrela. Kada je riječ o slanju trupa, vjerujem da mi u NATO nismo spremni da to uradimo", dodala je letonska premijerka.