Ko-liderka stranke Alternativa za Njemačku (AfD) Alis Vajdel, koja je u posjeti Budimpešti, izjavila je danas da je mađarski premijer Viktor Orban jedina garancija da Ukrajina neće ući u Evropsku uniju, jer ne ispunjava kriterijume za ulazak, čak ni u pogledu indeksa korupcije.

„Ukrajina je neuređena, potpuno nefunkcionalna država i nikada joj ne bi trebalo dozvoliti da se pridruži EU“, rekla je ko-liderka AfD u intervjuu za mađarski list „Mandiner“, dodajući da su zemlje poput kandidata Crne Gore ili Srbije „očigledno zamijenjene“ za Ukrajinu.

Vajdel je kazala da su ekonomski podaci Ukrajine i cijeli proces političke tranzicije takvi da zemlja nije pogodna za članstvo u EU. Prema njenim riječima, ulazak Ukrajine u Uniju mogao bi da „destabilizuje region i dovede do većih političkih problema za Evropsku uniju“.

„Niti bi Ukrajina mogla da se pridruži NATO-u“, navela je ona, dodajući da AfD dijeli cilj mađarske vlade da postigne mir u Evropi, što zahtijeva dijalog sa obje zaraćene strane.

Njemačka vlada, dodala je, nije ništa naučila iz prošlosti, ističući da je trenutna situacija „katastrofalna“.

„Kako njemačka vlada može biti u lošim odnosima sa Sjedinjenim Državama, Kinom i Rusijom istovremeno?“, upitala je liderka AfD-a.

Ona je kritikovala evropsko rukovodstvo, ocijenivši da je šteta koju su prouzrokovali „ozbiljna“ i da strahuje da su sada u toku politički procesi koji će „izmaći kontroli“.

Vajdel je rat u Ukrajini nazvala posredničkim ratom, navodeći da su samo Sjedinjene Države sposobne da uspostave mir.

„Rat nije između Rusije i Ukrajine, već prvenstveno između SAD i Rusije, zbog čega su one bile strane u pregovorima“, istakla je Vajdel i dodala da Evropljani ne treba da se brinu o tome gdje se nalazi rusko-ukrajinska granica.

Takođe je sugerisala da bi Njemačka trebalo da preuzme ulogu posrednika, a ne da nastavlja ratnohuškačku retoriku.

Za Evropu je važno, dodala je, da rat ne eskalira dalje.

Ona je naglasila da Mađarska vodi politiku koja štiti nacionalni suverenitet, što je, kako je ocijenila, suprotno politici Brisela.

Vajdel je kritikovala i lidera mađarske opozicije, Petera Mađara, koga je nazvala „briselskom marionetom“, napominjući da bi politički uspon Mađara doveo do gubitka mađarskog suvereniteta, jer bi, kako tvrdi, bio pod direktnim uticajem briselskih struktura.