Predsjednik Vlade Srbije prof. dr Đuro Macut i patrijarh srpski Porfirije potpisali su danas, na Vidovdan, u kripti Hrama Svetog Save u Beogradu, Ugovor između Vlade Republike Srbije i Srpske pravoslavne crkve o obezbjeđivanju finansijskih sredstava za završne radove na jednom od najznačajnijih duhovnih, kulturnih i nacionalnih zdanja srpskog naroda. Potpisivanju je prisustvovao i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je poručio da bez Hrama Svetog Save, ali i bez Srpske pravoslavne crkve, srpski narod i srpska država ne bi mogli da opstanu. Patrijarh Porfirije je istakao da Crkva podršku države prima sa velikom blagodarnošću, naglasivši da Hram Svetog Save nije vlasništvo nijednog pojedinca, grupe, ustanove ili pokoljenja, već nasljeđe i zavještanje čitavog naroda.

Sa potpisivanja Ugovora o završetku radova na Hramu Svetog Save u Beogradu

Ugovor potpisan u kripti Hrama na Vidovdan

Ugovor o obezbjeđivanju finansijskih sredstava za završne radove na Hramu Svetog Save potpisan je u kripti ovog hrama, posvećenoj Svetom knezu Lazaru. Vlada Srbije je 25. juna usvojila Zaključak o saglasnosti da se Srpskoj pravoslavnoj crkvi obezbijede sredstva za završetak radova na Hramu Svetog Save u Beogradu.

Tim sredstvima biće finansirani preostali radovi na mozaiku, kao i ukrašavanje i opremanje ovog duhovnog i kulturnog zdanja. Hram Svetog Save najveći je srpski pravoslavni hram, posvećen Svetom Savi, prvom srpskom arhiepiskopu, prosvjetitelju i osnivaču Srpske pravoslavne crkve. On predstavlja ne samo vjerski objekat, već i jedan od najvažnijih simbola srpskog nacionalnog i duhovnog identiteta.

Hram je podignut na Vračaru, na mjestu na kojem su 1594. godine, u vrijeme osmanske vlasti nad srpskim zemljama, po naredbi velikog vezira Sinan-paše spaljene mošti Svetoga Save. Ideja o izgradnji hrama nastala je 1895. godine, kada je osnovano Društvo za podizanje hrama Svetog Save na Vračaru. Zbog ratova i političkih potresa u Srbiji i Evropi početkom 20. vijeka, radovi su počeli tek 1935. godine.

Izgradnja je finansirana dobrovoljnim prilozima, prema projektu arhitekata Bogdana Nestorovića i Aleksandra Deroka, a završena je 2004. godine. Unutrašnji radovi, postavljanje monumentalnog mozaika i opremanje enterijera, završeni su krajem 2020. godine, dok su krajem juna ove godine obezbijeđena dodatna sredstva za preostale radove, ukrašavanje i opremanje Hrama.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i Patrijarh srpski G. Porfirije

Vučić: Hram nas podsjeća ko smo bili, šta jesmo i kakvi moramo biti

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, nakon potpisivanja ugovora, da je podizanjem Hrama Svetog Save učinjeno veliko djelo za srpski narod i Srpsku pravoslavnu crkvu.

„Podižući ovaj hram zemaljski, vjerujem da smo učinili veliko djelo i za naš narod i za našu svetu crkvu, bez koje ni naš narod ni naša država ne bi mogli da opstanu”, rekao je Vučić.

On je istakao da je srećan što je u posljednjih 12 godina u izgradnju Hrama Svetog Save uloženo najviše novca u srpskoj istoriji. Kako je naveo, samo u tom periodu uloženo je 88 miliona evra, računajući i 6,5 miliona evra, koliko je predviđeno danas potpisanim ugovorom, od ukupno 194,5 miliona evra.

„Za razliku od drugih koji bi to krišom radili plašeći se nečije reakcije, mi to sa ponosom ističemo i mislimo da ne postoji ni ljepši, ni svetiji, ni bolji način da utrošimo novac”, kazao je Vučić.

Predsjednik Srbije zahvalio je patrijarhu Porfiriju, ističući da brine ne samo o Hramu Svetog Save, već i o srpskom narodu na, kako je naveo, „raspetom Kosovu i Metohiji”, kao i svuda gdje je ugrožen i gdje ga ne doseže srpska država.

„Hvala vam što brinete o našim ljudima i o našem narodu svuda gdje god da su oni ugroženi, gdje god ih ne doseže srpska država. Hvala vam i to čini neraskidivim jedinstvo i srpske države i srpskog naroda i srpske crkve”, rekao je Vučić obraćajući se patrijarhu.

Zahvalnost je uputio i premijeru Đuru Macutu, navodeći da je današnjim potpisivanjem ugovora ušao u istoriju kao jedan od ljudi koji su dali ključni doprinos završetku velike srpske svetinje.

Vučić je rekao da će, i nakon završnih radova, u narednim godinama biti potrebno obnavljanje, makar krova, spoljašnjeg uređenja, dodatne dorede i ambijentalnog osvjetljenja, ali da će država uvijek biti na usluzi Srpskoj pravoslavnoj crkvi, kao što je, kako je naglasio, Srpska pravoslavna crkva uvijek na usluzi srpskom narodu.

„Danas je Vidovdan, a na Vidovdan se sve jasno vidi”, rekao je Vučić, citirajući vladiku Nikolaja Velimirovića, koji je Svetog Savu nazvao „najljepšim srpskim djetetom koje je pošlo za Hristom”.

„Tom najljepšem srpskom čedu, tom našem monahu, državniku i prosvjetitelju, koliko smo mogli, prinosili smo svoju ljubav i svoj trud, postavši ona generacija koja će završiti ovaj prelijepi hram”, poručio je predsjednik Srbije.

On je dodao da se pod veličanstvenom kupolom Hrama srpska prošlost danas rukuje sa budućnošću.

„Hram nas podsjeća na to ko smo bili, šta jesmo i kakvi moramo biti”, istakao je Vučić.

Citirajući Miloša Crnjanskog, koji je rekao da je „ljubav kao i sunce: koga obasja, tome daje život; koga promaši, ostavlja ga u mraku”, Vučić je naveo da građani Srbije imaju sreće što ih je obasjalo sunce ljubavi, a da je Hram Svetog Save najljepši dokaz te ljubavi.

Podsjetio je i da je Crnjanski za Svetog Savu rekao da je prvi srpski pisac koji je stvorio književnost koja ne umire i napisao prvu srpsku knjigu trajne vrijednosti, ne samo kao crkveni spis već kao živu riječ čovjeka koji voli svoju zemlju i svoj narod. Vučić je istakao i da je odlazak Svetog Save na Atos bio revolucionaran čin jednog mladog princa koji je u palati osjetio tegobu i prazninu prolaznog sjaja, pa krenuo da traži apsolutnu slobodu u duhu.

„Sveti Sava je u svakom smislu prvi. Kada neki Srbi negdje nešto dobro učine, to uvijek ima neke veze sa Svetim Savom. To je znao Teodosije, to je znao Domentijan, to je znao Dučić, to je znao Sveti vladika Nikolaj”, rekao je Vučić, čestitajući svima Vidovdan.

Patrijarh srpski G. Porfirije

Patrijarh Porfirije: Hram je duhovno središte našeg naroda

Patrijarh srpski Porfirije izjavio je da Srpska pravoslavna crkva podršku države prima sa velikom blagodarnošću, ističući da je Hram Svetog Save duhovno središte srpskog naroda.

On je, nakon što je sa premijerom Đurom Macutom potpisao ugovor, naglasio da je Hram Svetog Save nasljeđe i zavještanje koje se prima i predaje dalje kao svetinja čitavog naroda.

„Ono što se ovdje gradi nije vlasništvo nijednog pojedinca, nijedne grupe, nijedne ustanove, nijednog pokoljenja, nego nasljeđe i zavještanje koje primamo i predajemo dalje kao svetinju čitavog našeg naroda”, rekao je patrijarh.

On je dodao da briga o svetinjama i najznačajnijim duhovnim i kulturnim dobrima srpskog naroda prevazilazi sve političke razlike i sve prolazne dnevne okolnosti, jer pripada čitavom narodu.

„Zato danas blagodarimo i svima koji su svako u svoje vrijeme i prema svojim mogućnostima doprinosili izgradnji Hrama Svetog Save. Blagodarimo svima koji su prepoznali značaj ovog djela i pomogli da se ono privede kraju. Neka Gospod podari mudrost i snagu svima koji nose odgovornost za dobro naroda i države”, poručio je patrijarh Porfirije.

Patrijarh je istakao da je teško zamisliti prikladnije mjesto i prikladniji dan za potpisivanje ugovora od Vidovdana i kripte Hrama Svetog Save, posvećene Svetom knezu Lazaru. Kako je naveo, Sveti Sava i Sveti knez Lazar predstavljaju dva nerazdvojna stuba srpskog duhovnog i istorijskog pamćenja.

„U Svetom Savi imamo put jevanđeoske vjere, mudrosti, mira i duhovnog ustrojstva našeg naroda, a u Svetom knezu Lazaru imamo vjernost Hristu i spremnost da se prolazno žrtvuje radi neprolaznog. Zato Vidovdan nije samo sjećanje na prošlost, nego istovremeno i živi poziv da i mi budemo dostojni nasljeđa koje smo primili”, istakao je patrijarh.

On je poručio da Vidovdan upućuje i na to da nijedno veliko djelo ne nastaje u jednom danu, niti u jednom pokoljenju.

„Mi danas stojimo na temeljima koje nismo sami postavili. Nasljeđujemo molitve, trud, žrtvu i nadu mnogih koji su prije nas željeli da na ovom mjestu podignu hram dostojan Svetoga Save, prvog arhiepiskopa srpskog i prosvjetitelja našeg naroda”, rekao je Porfirije.

Podsjetio je da je kamen temeljac Hrama Svetog Save osveštan 1939. godine, kao i da su se od tada smjenjivale generacije, dolazila teška vremena i velika iskušenja, ali da namjera da se ovo sveto djelo dovrši nikada nije prestala da živi u srcima naroda.

„Od tada, svi poglavari Srpske pravoslavne crkve, bez izuzetka, činili su koliko su mogli da se gradnja nastavi. Zajedno sa njima trudili su se arhijereji, sveštenstvo, monaštvo, vjerni narod i brojni znani i neznani dobrotvori. Zato danas, na Vidovdan, prije svega uznosimo blagodarnost Bogu, jer nas je Gospod udostojio da budemo pokoljenje koje ima blagoslov da ispuni molitve i snove svojih prethodnika”, naglasio je patrijarh.

Porfirije je dodao da Hram Svetog Save nije podignut samo od kamena, mermera i mozaika, već da su u njega ugrađene molitve, nade i ljubav bezbrojnih ljudi. Izrazio je uvjerenje da će Hram i ubuduće biti dom molitve i mjesto susreta čovjeka i Boga, brata sa bratom, kao duhovno središte srpskog naroda.

Patrijarh je, u ime Crkve i čitavog naroda, izrazio blagodarnost državi Srbiji, predsjedniku Aleksandru Vučiću i Vladi Srbije, na čelu sa premijerom prof. dr Đurom Macutom, na podršci koju su, kako je rekao, pružali i pružaju dovršenju Hrama Svetog Save.