Poslije jučerašnjeg velikog skupa u Beogradu, društvene mreže preplavile su reakcije pristalica predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i komentari njegovih protivnika, među kojima su pojedini otvoreno priznali da je broj okupljenih i atmosfera na skupu snažno pogodila blokaderski i opozicioni korpus. Dok su jedni objavljivali snimke mase, intoniranja himne i poruke podrške Srbiji, drugi su pozivali na ujedinjenje opozicije, a Vesna Pešić je poručila da društvena mreža Iks mora pomoći u kampanji protiv Vučića.

Korisnik Miladin Steljić objavio je uz snimak skupa: „Ostaviću ovo ovdje, nek crknu dušmani”, dok je korisnik Vlada napisao: „Sa tri prsta na srcu stotine hiljada ljudi je slušalo himnu i ponosi se što je predsjednik na čelu države. Daće Bog da ostane još 100 godina. Živjela Srbija”.

U sličnom tonu oglasila se i korisnica Nevena, koja je navela da je skup najbolji odgovor onima koji su tvrdili da Vučić više nema podršku.

„Toliko o tome da nema podrške!! Ova rijeka ljudi je najbolji odgovor na sve njihove laži. Živjela Srbija”, napisala je ona.

Korisnik pod imenom Atomski mrav poručio je: „Biće opet kec ko kuća”, dok je nalog „Ljepotica ili zvijer” objavio: „Ustanite i s rukom na srcu odslušajte najljepšu himnu na svijetu, himnu Srbije! Srbija pobjeđuje!!!”

„Igla nema gdje da padne! Živjela Srbija”, naveo je korisnik Mikelanđelo, komentarišući prizore iz centra Beograda.

Posebnu pažnju na mrežama privukle su i objave u kojima se tvrdi da dio protivnika vlasti teško podnosi razmjere skupa. Korisnik Đorđe Stamenković napisao je da neki teško podnose poraz i dodao:

„Blokaderka ne može da sakrije suze nakon što je shvatila da većinska Srbija stiže danas u Beograd. Očekivano. Toliko ih lažu preko društvenih mreža i portala da ‘pobjeđuju’ da će svaki naredni blokader završiti u suzama kad se suoči sa realnošću.”

Da je skup izazvao nervozu u dijelu opoziciono nastrojene javnosti, pokazuju i objave naloga „N”, koji je označen kao parodijski. U jednoj od njih navedeno je:

„Nemojte da palite televizore danas, toplo vam preporučujem ili upalite, možda shvatite da nas je Vučić ponovo nadigrao. Od studentskog pokreta napravio je sprdačinu. Poslužili su mu samo da oslabi opoziciju i otkloni pravu prijetnju. Sada će da nas samelje i ponovo pobijedi ubjedljivo!”

Isti nalog je u drugoj objavi ocijenio da arogancija sa studentske strane može mnogo da nas košta.

„Danas je dan da se spuste na zemlju, shvate ozbiljnost situacije, pozovu opoziciju i sve protivnike režima da se ujedine ili smo gotovi”, navedeno je u toj objavi.

Sličan utisak ostavila je i objava korisnice Ljubica 56, koja je napisala: „Stavila sam Pink bez tona, mnogo je ljudi došlo, i to najviše mlađih. Nemam komentar. To nam je što nam je. Možda za bolje i nismo.”

Korisnik Dejan Tomka ukazao je na to da se politička stvarnost ne može objašnjavati tvrdnjom da su svi glasači SNS-a motivisani ličnom koristi.

„Ne glasa dva miliona ljudi za SNS iz koristi. Dok budemo tako mislili, nećemo promijeniti ovu državu”, napisao je on.

Najdalje je otišla Vesna Pešić, koja je poslije skupa ocijenila da se Vučić, kako je navela, „kandidovao za predsjednika vlade” i pozvala društvenu mrežu X da pomogne u kampanji protiv njega.

„Poslije AV mitinga na kome je nastupao sam sa robotima, moj komentar je: on se kandidovao za predsjednika vlade da nam vječno ostane, tu nema ograničenja. Jedini naš zadatak je da mu to ne dozvolimo na izborima za Skupštinu koje će na jesen raspisati. X mora pomoći našom kampanjom”, napisala je Pešićeva.

Reakcije na društvenim mrežama tako su, već prvog dana poslije skupa, pokazale jasnu podjelu. Pristalice vlasti objavljivale su poruke ponosa, pobjedničke atmosfere i podrške predsjedniku Srbije, dok su se u dijelu opozicione javnosti pojavili pozivi na hitno sabiranje redova, uz priznanja da je Vučić ponovo uspio da politički preuzme inicijativu.

Društvene mreže