Akcija Europola, kodnog naziva „MUSALA“, u kojoj je učestvovalo osam zemalja trajala je dvije godine. Istražitelji i operativci su sprovodili radnje usmjerene na razbijanju lanca šverca narkotika. Tako je procesuirana 61 osoba, protiv koje je podnjeta krivična prijava i zaplijenjeno je skoro tri tone droge.

Međutim, kao noviji podatak ovih djelovanja policije u međunarodnoj saradnji javlja se i to da su uglavnom na udaru Europola bili članovi kavačkog klana, piše DAN.

Kako navode mediji u Sloveniji, upravo je slovenački organak kavačkog klana onaj dio koji čini većinu procesuiranih u ovoj akciji.

Europol je predstavio detalje međunarodne operacije u kojoj je sudjelovalo osam zemalja. Najviše je prijavljeno u Sloveniji – to je slovenski dio klana Kavač-navode tamošnji mediji.

Uhapšene 23 osobe


Nezapamćena međunarodna operacija u kojoj je učestvovalo osam zemalja dovela je do podnošenja krivičnih prijava protiv 61 osumnjičenog iz balkanskog narkokartela koji je Evropu preplavio kokainom, javlja Europol. Uhapšeno je njih 23, a među njima ima i državljana Crne Gore.

Tokom dvije godine zaplijenjeno je 2,6 tona kokaina, 612.000 eura, 324 kilograma marihuane, devet luksuznih vozila i pet motocikala.

Ove akcije u saradnji sa Europolom sprovele su policije Španije, Hrvatske, Srbije, Njemačke, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Sjedinjenih Država i Kolumbije.

Kriminalci sa Balkana


Kako objašnjavaju iz Europola, kriminalna organizacija djelovala je u više država a sastojala se uglavnom od kriminalaca iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Slovenije.

– Europol je u julu 2020. osnovao Operativnu radnu grupu kako bi okupio sve uključene zemlje radi koordinacije zajedničke strategije za rušenje cijele mreže. Od tada je Europolu omogućen kontinuiran razvoj i analiza obaveštajnih podataka za podršku terenskim istražiteljima – navode oni.

Veliki uvoz kokaina


Naime, španski istražitelji sumnjaju da je ovaj kartel pripremao veliki uvoz kokaina iz Južne Amerike u Evropu u proljeće ove godine.

– Uvedene su posebne mjere nadzora dok su se kriminalci kretali naprijed -nazad između Španije i Južne Amerike kako bi finalizovali detalje o uvozu kokaina od preko 1,25 tona. Istraga je ubrzana u martu ove godine kada su čelnici ovog kartela otputovali u Španiju kako bi se pripremili za dolazak pošiljke kokaina. Ovo je bila prevelika prilika da bi organi reda propustili: u ranim jutarnjim satima 10. marta 2021, službenici španske nacionalne policije izveli su istovremene racije u nekoliko gradova uhapsivši trinaest osoba, uključujući dva glavna čovjeka i policajca koji su sarađivali sa kriminalnom organizacijom – navode u Europolu.

Među uhapšenima i državljani Crne Gore


Među uhapšenima bili su i N. P. (1973), visokopozicionirani član organizovane kriminalne grupe, crnogorski državljanin sa boravištem u Novom Sadu, J. J. (1964), državljanin Republike Srbije sa boravištem u Španiji, R. B. (1988) i M. M. (1987) iz Beograda, kao i S. P. (1980) iz Ćuprije.

U nastavku akcije u maju 2021. godine Nacionalna policija je u Sloveniji optužila još 48 pripadnika organizovane kriminalne grupe zbog umješanosti u distribuciju kokaina i marihuane širom Evrope. Ukupno 10 osumnjičenih je uhapšeno.