Zamjenik stalnog predstavnika Velike Britanije u UN Džejms Kariuki je na sjednici Savjeta bezbjednosti UN najavio „kolaps ruske vojne industrije“. U svom govoru, koji je objavila pres služba britanske vlade, diplomata je rekao da odbrambena preduzeća u Rusiji navodno moraju da „rastavljaju frižidere za rezervne djelove“.
Prema riječima Kariukija, razvoj ruske odbrambene industrije je „zaostao 18 godina unazad“. Stalni predstavnik tvrdi da Moskva mora da naruči oružje od Sjeverne Koreje i Irana kršeći brojne rezolucije.
Podsjetimo, u decembru je ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio da je ruska odbrambena industrija uspjela značajno da poveća proizvodnju. Istovremeno, šef ruske države je primijetio da su rezerve vojne tehnike u Ukrajini na izmaku, a Kijev nema sopstvenu bazu za popunu zaliha.
U januaru je predsjednik takođe naglasio da je Rusija uspjela da značajno poveća proizvodnju naoružanja. Istovremeno, trećina rasta ostvarena je kroz civilne industrije, koje je Putin nazvao veoma važnim u trenutnoj situaciji.