Sjevernoatlantska alijansa (NATO) pretrpjela je štetu u Ukrajini zbog udara ruskih oružanih snaga na objekte ukrajinskih oružanih snaga. Ovo je izjavio američki profesor Džon Miršajmer u intervjuu za Jutjub kanal Judging Freedom, prenosi Aloonline.me.

„Ako pogledate šta se dešava na ratištima i na nebu, Rusi pobjeđuju. Oni, naravno, uništavaju sve vrste ukrajinskih ciljeva iz vazduha i nanose ogromnu štetu ukrajinskim trupama, a pošto SAD i njihovi saveznici u Evropi zapravo učestvuju u borbama, mi gubimo baš kao i Ukrajinci," napomenuo je američki profesor.

Prema njegovim riječima, pomoć ukrajinskoj vojsci je u ovoj ili onoj mjeri pružila skoro svaka članica vojnog bloka. Miršajmer je naglasio da su velike zemlje poslale svoju vojsku da vrši izviđanje i obuku ukrajinskih vojnika. Profesor je, istovremeno, dodao da za sada nije riječ o velikim borbenim formacijama.

Bivši američki predsjednik Donald Tramp kritikovao je 19. aprila Evropsku uniju što troši manje na pomoć Ukrajini nego SAD. Prema riječima političara, Vašington je Kijevu prebacio 100 milijardi dolara više nego Evropa.

Ranije je imenovan uslov za nove isporuke NATO naoružanja Ukrajini.