FRAJBURG – Evropska unija bi u narednim godinama mogla da dobije nove članice, a prva zemlja koja bi trebalo da uđe u Uniju je Crna Gora, dok je Albanija, prema ocjeni Brisela, sljedeća u redu, izjavila je evropska komesarka za proširenje Marta Kos.

Ona je na konferenciji u Frajburgu poručila da je proširenje EU ponovo „veoma realna mogućnost”, uz ocjenu da bi primjer Crne Gore i Albanije mogao da ohrabri i ostale zemlje zapadnog Balkana, gdje, kako je navela, i dalje postoji skepsa da je članstvo u Uniji zaista dostižno.

„Nadam se da će pozitivan primjer Crne Gore i Albanije, koja je sljedeća u redu, inspirisati ostatak zapadnog Balkana da slijedi isti put”, rekla je Kos.

Evropska komesarka je, međutim, istakla da će budući ugovori o pristupanju novih članica sadržati i nove zaštitne mehanizme. Oni bi Evropskoj komisiji omogućili da reaguje sankcijama ukoliko nova članica ne bude poštovala pravila i „vrijednosti” Evropske unije.

Prema njenim riječima, pristupni ugovor Crne Gore biće prvi u koji će biti ugrađene takve posebne odredbe, nastale na osnovu iskustva koje je EU imala sa Mađarskom. Brisel, kako je navela, više ne želi da dozvoli da unutar Unije nastanu „trojanski konji”.

„Da ste me o tome pitali prije pet ili deset godina, rekla bih da je to apsurd. Ali sada shvatamo da moramo da budemo u stanju da se zaštitimo”, poručila je Kos.

Iz Brisela je prethodno saopšteno da je Crna Gora najdalje odmakla u pristupnim pregovorima: otvorila je sva pregovaračka poglavlja, a do sada je privremeno zatvorila 14. Evropska unija je u aprilu pokrenula i rad na izradi pristupnog ugovora za Crnu Goru, što se u Briselu tumači kao jedan od najznačajnijih koraka ka novom proširenju poslije više od decenije.

Dobijanje statusa kandidata, međutim, predstavlja tek početak dugog procesa. Turska je kandidat od 1999. godine, Sjeverna Makedonija od 2005, Crna Gora od 2010, a Srbija od 2012. godine.

Posljednja zemlja koja je pristupila Evropskoj uniji bila je Hrvatska, koja je članica postala 2013. godine, nakon procesa koji je trajao deset godina.