PODGORICA – Inicijativa za uvođenje otvorenih lista ponovo je u fokusu političke scene u Crnoj Gori, a podrška toj ideji stiže i iz Kabineta predsjednika države.

Savjetnik predsjednika Crne Gore Nebojša Vuksanović pozdravio je inicijativu poslanika Demokratske partije socijalista, ali je naglasio da njen uspjeh zavisi od šire političke podrške, prije svega unutar vladajuće većine.

On je podsjetio da ovakvo rješenje nije novo, već da je Kabinet predsjednika još krajem 2024. godine pokrenuo sličnu inicijativu.

„Kabinet predsjednika je još u decembru 2024. godine uputio inicijativu Skupštini za izmjene izbornih zakona u pravcu uvođenja otvorenih lista, dok je u julu 2025. godine dostavljen i konkretan predlog Odboru za izbornu reformu“, naveo je Vuksanović.

Uprkos tome, kako je istakao, svaka nova inicijativa koja ide u tom pravcu zaslužuje podršku.

„Pozdravljamo inicijativu poslanika DPS-a, kao i drugih poslaničkih klubova koji su je prepoznali. Ipak, ključno je da ovu ideju prihvate i partije vladajuće većine, jer bez njihove podrške nije moguće obezbijediti kvalifikovanu većinu u Skupštini“, poručio je Vuksanović.

Otvorene liste, koje bi biračima omogućile veći uticaj na izbor konkretnih kandidata, sve češće se pominju kao jedan od ključnih koraka ka reformi izbornog sistema u Crnoj Gori, ali njihova realizacija i dalje zavisi od političkog konsenzusa.