Litiju predvodi njegova svetost patrijarh srpski gospodin Porfirije, sa sveštenstvom i monaštvom Srpske pravoslavne crkve.

Kolona vjernika krenula je u 18 sati ispred Sabornog hrama, posvećenog Svetom Vasiliju Ostroškom, a litija se zaustavljala na više gradskih raskršća i na centralnom gradskom Trgu.

Jutros, kao i noć uoči dana Svetog Vasilja Ostroškog, manastir Ostrog pohodilo je na desetine hiljada vjernika, kako iz Crne Gore, tako i iz zemalja okruženja, Srbije, Republike Srpske, ali i iz Hrvatske, Makedonije, Austrije, Švajcarske, Njemačke i Bugarske, kako bi pristupili svecu.

https://aloonline.me/vijesti/patrijarh-porfirije-niksic-litija-manastir-ostrog-sveti-vasilije-ostroski/

Sveti Vasilije Ostroški (Jovanović) rođen je 1610. godine u selu Mrkonjići u Hercegovini. Zamonašio se u trebinjski manastir Uspenija presvete Bogorodice.