Ministarstvo finansija i socijalnog staranja je sve detalje u vezi hedžing aranžmana za kredit kod kineske Eksim banke za izgradnju auto-puta objavilo i dodatno su detalji objašnjeni u Skupštini u odgovorima ministra Milojka Spajića na pitanja poslanika, dok se razmatraju mogućnosti da se ukine oznaka tajnosti sa dijela dokumentacije.


To je saopšteno "Vijestima" iz ovog resora.

"Cijeli postupak je sproveden u skladu sa zakonom o budžetu za 2021. i uz saglasnost Vlade, kao i po međunarodnim standardima. Odredbe ISDA ugovora definisane su tokom pregovora sa svakom od banaka pojedinačno i sadrže klauzule povjerljivosti, koje se odnose na sam ISDA ugovor, kao i na svaku pojedinačnu transakciju koja proizilazi iz ISDA ugovora. Narušavanje klauzula o povjerljivosti predstavlja visok reputacioni rizik za Crnu Goru, u odnosu na buduće aranžmane države. Iz ovog razloga dokumentacija je označena stepenom tajnosti interno u skladu sa zakonom o tajnosti podataka", objašnjeno je i iz Ministarstva.


Pristup podacima, prema tom zakonu, imaju predsjednici Crne Gore, Skupštine i Vlade, članovi odbora Skupštine za odbranu i bezbjednost, i za antikorupciju, odgovarajući pravosudni organi, kao i svi ostali u skladu sa članom 26 Zakona o tajnosti podataka.

"Ministarstvo razmatra sve mogućnosti da se ukine stepen tajnosti interno, čime bi se ispunili uslovi za objavljivanje dokumentacije koja će samo potvrditi sve već objavljene detalje i da je ovo aranžman uspješan za državu Crnu Goru. Podsjećamo da je ministarstvo objavilo i cijelu dokumentaciju u vezi sa emisijom eurobveznica, a uz redovne izvještaje o prihodima/rashodima,dodatno je odlučeno da se objelodanjuju i mjesečni podaci o isplatima iz državnog trezora", kazali su u ministarsatvu.