Eskalacija sukoba u zetskom naselju Botun obilježila je jutrošnje časove, nakon što je policija započela privođenje okupljenih građana koji su odbili da se povuku sa lokacije planiranih radova za kolektor. Tom prilikom priveden je i predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović, što je dodatno podiglo tenzije među mještanima.

Prema svjedočenjima sa lica mjesta, građani Zete su tijelima pokušavali da zaštite Asanovića i lidera DNP-a Milan Knežević, koji se u jednom trenutku našao na zemlji, ležeći ispred policije kako bi spriječio hapšenje više žena. Demonstranti su uzvikivali pogrdne parole, dok su pripadnici policije silom odvlačili građane i uvodili ih u policijska vozila.

Knežević je ocijenio da je intervencija bila nesrazmjerna i da je država nastupila „sa pozicije sile“, ističući da je u Botun, kako tvrdi, došlo oko 500 policajaca u punoj opremi.

– Došli ste kao da idete u rat, a ne pred svoj narod. Mi nećemo pružati nikakav otpor. Ležaćemo na zetskoj zemlji, a ja vam džentlmenski nudim da uhapsite mene – poručio je Knežević, naglašavajući da je, po njegovom mišljenju, zakon grubo prekršen.

On je dodao da građani Botuna i Zete ne žele sukob i da ga, kako je rekao, nisu ni izazvali. Posebno je ukazao na ulogu direktora Vodovoda, tvrdeći da je upravo odatle krenula eskalacija.
– Doveli ste ovoliki broj policajaca kao da hapsite najopasnije kriminalce, a ne poštene građane Zete – kazao je Knežević obraćajući se policijskim službenicima.

Okupljeni mještani su, zajedno sa njim, sjeli na zemlju, pjevajući i skandirajući poruke poput „Ovo je Zeta“, „Dosta je bilo 30 godina“, kao i prozivke upućene funkcionerima Demokrata, Aleksi Bečiću i Danilu Šaranoviću, koje su nazvali „izdajom“.

U međuvremenu, predstavnici Glavnog grada su, kako navode mještani, stigli u Botun još oko četiri sata ujutro sa građevinskim mašinama, sa namjerom da započnu radove na postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda. Rukovodilac komunalne policije uputio je apel okupljenima da sklone djecu i žene i omoguće prolaz mehanizaciji.

– Ni milimetar – bio je jasan odgovor mještana, koji su komunalne policajce dočekali pjesmom, istrajni u namjeri da, kako poručuju, brane svoju zemlju i pravo da se o odlukama koje ih direktno pogađaju pitaju.