Pitanje ulaska Švedske u NATO je uvršteno na dnevni red Generalne skupštine turskog parlamenta, a aplikacija će biti razmatrana među tri međunarodna akta. O tome piše TRT Haber.

Publikacija takođe napominje da će se o ovom pitanju glasati u turskom parlamentu. Sastanak za razmatranje pristupanja Švedske NATO-u zakazan je za 15 časova.

Blumberg je prije toga, pozivajući se na izvor, javio da bi Generalna skupština turskog parlamenta u utorak mogla da raspravlja i glasa o protokolu o pristupanju Švedske Sjevernoatlantskoj alijansi.

Prema njegovim riječima, Partija pravde i razvoja Turske, na čelu sa predsjednikom zemlje Redžepom Tajipom Erdoganom, koja ima većinu u parlamentu, tražiće odobrenje za ratifikaciju članstva Švedske u alijansi.

Agencija naglašava da će odobrenje Turske ostaviti Mađarsku kao poslednjeg protivnika širenja NATO-a u sjevernoj Evropi.

Švedska i Finska su 18. maja 2023. zvanično podnijele zahtjev za ulazak u NATO. Finska se pridružila bloku, ali Švedskoj ne dozvoljavaju Turska i Mađarska, koje još nisu ratifikovale aplikaciju te zemlje.

Turska je ranije pozvala na odbijanje predloga Švedske za članstvo u NATO-u.