BRISEL – Evropska unija razmatra uvođenje strožijih mjera zaštite povjerljivih informacija, uključujući i proširenje spiska država koje se tretiraju kao potencijalni bezbjednosni rizik. Kako prenosi Politico, pozivajući se na visokog zvaničnika EU, među tim zemljama našle su se i Sjedinjene Američke Države.
Prema tim navodima, Evropski savjet preporučio je službenicima da prilikom putovanja u SAD i Kinu izbjegavaju nošenje elektronskih uređaja, a ukoliko je to neizbježno, da se po povratku sprovede njihovo potpuno „čišćenje“. Ova preporuka svjedoči o pojačanoj zabrinutosti Brisela zbog mogućeg neovlašćenog pristupa osjetljivim podacima.
Izvori na koje se poziva ovaj medij navode da je odluka o uključivanju SAD u grupu „rizičnih“ zemalja donesena nakon što je Vašington uveo sankcije bivšem evropskom komesaru Tjeriju Bretonu, što je dodatno opteretilo transatlantske odnose.
Jedan od evropskih komesara ocijenio je da je Evropska unija u posljednjem periodu postala „značajno više geopolitički akter“, što uslovljava i drugačiji pristup upravljanju osjetljivim informacijama. U tom kontekstu, kako se navodi, rastuća vojna saradnja, kao i složeni trgovinski pregovori sa globalnim konkurentima, nameću potrebu za većim stepenom kontrole nad protokom podataka.
Nove mjere podrazumijevaju i stroži režim pristupa dokumentima. Povjerljivi materijali ubuduće će se čitati isključivo u specijalno obezbijeđenim prostorijama, dok će obim dokumentacije dostupne nacionalnim parlamentima biti ograničen. To se odnosi i na zemlje poput Njemačke i Holandije, koje imaju pravo uvida u pojedine evropske dokumente.
Istovremeno, pojedine države članice već su smanjile obim razmjene informacija sa Obavještajnim i situacionim centrom Evropske unije, centralnim obavještajnim tijelom Unije, što ukazuje na rastući stepen unutrašnje rezervisanosti i opreza.
Prema ranijim izvještajima, i u Pentagonu se razmatraju novi pristupi transparentnosti, pa bi, prvi put poslije više decenija, moglo izostati objavljivanje sveobuhvatnog pregleda raspoređivanja američkih trupa u inostranstvu.
Sagledano u cjelini, Brisel ovim signalizira jasnu promjenu pristupa, od tradicionalne otvorenosti ka znatno restriktivnijem modelu upravljanja informacijama, u skladu sa sve složenijim geopolitičkim okolnostima.
Komentari (0)