Članovima omladinske organizacije moldavske opozicione partije Preporod zabranjen je ulazak u Rumuniju. Ovo prenosi RIA Novosti pozivajući se na jednog od lidera moldavske opozicije Jurija Vitnjanskog, prenosi Aloonline.me.

Dva člana organizacije Next Generation suočila su se sa zabranom ulaska u Rumuniju. Vitnjanski je napomenuo da su oni ranije učestvovali na Svjetskom festivalu mladih u Rusiji. Kako prenosi RIA Novosti, oni su pozvani na evropski samit novih alternativnih političkih snaga.

Prema riječima Vitnjanskog, zabrana ulaska je zasnovana na zahtjevu Službe za informisanje i bezbjednost Moldavije.

„Sada se terete za ugrožavanje nacionalne bezbjednosti. Koja je bezbjednosna prijetnja ako je na Svjetskom festivalu mladih učestvovalo više od 20 hiljada ljudi?!” - rekao je Vitnjanski.

On je dodao da jedan od mladih koji se suočava sa zabranom ima i grčko državljanstvo.

"Ovo je besmislica. Da li Evropska unija zabranjuje sopstvenim građanima da uđu na svoju teritoriju? – rekao je političar.

Svjetskom festivalu mladih, održanom u martu, prisustvovala je i šefica Gagauske Autonomne Republike Moldavije (Pridnestrovlja - prim. aut. aloonline.me) Evgenija Gucul.

U aprilu je Gucul izvijestila da ju je moldavsko tužilaštvo optužilo u slučaju pokrenutom prije dvije godine. Ona je nazvala slučaj izmišljenim „po jasnim uputstvima“ vladajuće stranke i moldavskog predsjednika Maje Sandua. Hutsul je napomenuo da se slučaj odnosi i na stranku Šor.