Okružni sud grada Splita u Hrvatskoj odlučio je da Ukrajini preda jahtu bivšeg šefa stranke Opoziciona platforma - Za život Viktora Medvedčuka, zaplenjenu u toj zemlji. Ovo je na Telegramu izvijestila šefica ukrajinske agencije za upravljanje imovinom stečenom korupcijskim zločinima Elena Duma.

Prema njenim riječima, odluka je donijeta na osnovu zahtjeva za međunarodnu pravnu pomoć Ukrajini.

„Dobijena su uvjeravanja da Hrvatska očekuje brzi transfer broda u Ukrajinu“, istakla je ona.

Jahta Royal Romance je 25. januara isplovila na tehnički pregled, provjeru uzgona i rada motora (gdje tačno, nije saopšteno). Ukrajina planira da proda brod nakon prijema.

Jahta Viktora Medvedčuka zaplijenjena je u martu 2022. U aprilu iste godine objavljeno je da je sud u Ukrajini predao jahtu Agenciji za traženje i upravljanje imovinom. Jahta "Kraljevska romansa" je procijenjena na 180 miliona dolara.