Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je da će Ustavni sud biti institucija svih građana, a ne alat u rukama političkih stranaka i privatnih interesa. Njegova poruka o nužnosti departizacije pravosudnog sistema objavljena je u trenutku kada se otvoreno govori o zastojima u procesu formiranja njegove najavljene političke stranke, što otvara prostor za tumačenja da je ova inicijativa i politički motivisana.

„Kada pravnik u Vladi targetira advokata samo zato što je radio svoj posao, vidimo istu političku hajku iz prošlosti. A mislili smo da smo s tim završili“, naveo je Milatović na društvenoj mreži X, aludirajući na nedavne sukobe unutar pravosudne i izvršne vlasti.

On je istakao da svaki građanin ima pravo na advokata, a da svaki advokat ima pravo da radi svoj posao „po zakonu, bez straha i bez etiketa“.

„To je osnova svakog demokratskog društva. Ustavni sud je čuvar ustavnosti Crne Gore, a ne interesa stranaka. Već godinu dana Skupština produbljuje ustavnu krizu. To nije samo ustavna kriza – to je udar na ustavni poredak“, poručio je Milatović, pozivajući se na stavove Evropske i Venecijanske komisije.

Iako je zvanično govorio u svojstvu predsjednika, analitičari ukazuju da se njegovo pojačano prisustvo u javnosti i teme koje otvara mogu tumačiti i kao nastojanje da se povrati politička relevantnost, naročito u svjetlu informacija da mu realizacija plana o osnivanju stranke ne teče po očekivanjima.