Poslanik i lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević saopštio je da je koalicija „Za budućnost Crne Gore“ (ZBCG) izradila Predlog zakona o amnestiji koji će uskoro biti predat na razmatranje Skupštini Crne Gore.

„Slobodna Crno Goro, a posebno vi u ZIKS-u, kao što sam obećao – koalicija ZBCG je pripremila Predlog zakona o amnestiji koji će se brzo naći u skupštinskoj proceduri. Mi držimo riječ i nikoga ne zaboravljamo. Svaki zločin ima svoju kaznu, ali nisu svi zločini isti, niti su sve kazne iste“, poručio je Knežević u objavi na mreži X.


On je dodao da ovaj zakonski predlog predstavlja čin političke i ljudske odgovornosti, te da se kroz njega šalje poruka da pravosudni sistem mora biti i pravedan, a ne samo represivan.

Prema saznanjima, inicijativa bi mogla obuhvatiti određene kategorije osuđenika, ali konkretni detalji o uslovima amnestije, kao i kategorijama krivičnih djela koje bi zakon eventualno isključio, biće poznati tek nakon zvaničnog ulaska predloga u skupštinsku proceduru.

Najavljeni zakon već je izazvao veliku pažnju javnosti, budući da dolazi u osjetljivom političkom trenutku, a očekuje se da će rasprava u parlamentu biti žustra, posebno u dijelu koji se tiče odnosa države prema zatvorenicima, pravdi i rehabilitaciji.