Podrška zakonu najavljena je iz redova parlamentarne većine, jer, kako su istakli, to je njihovo predizborno obećanje i ispravljanje nepravde učinjene majkama za koje mora biti novca. Poslanik Demokrata Boris Bogdanović kazao je da je predloženi zakon izvinjenje prevarenim majkama, te ispravljanje nepravde koju je obećala aktuelna vlast. On je naveo da bruka što je država oštetila majke, odnosno bivši režim.

– Sredstva za implementaciju ovog zakona su obezbijeđena, ostao je lakši posao da dignemo ruku za ovaj zakon. Ponosni smo što imamo budzet koji ovo može da servisira, a imamo moćan budzet jer nemamo budzetsku liniju korupcija, kriminal i drugovi. Mafija više nema budzetsku podršku i zato insistiramo na reformama i taj posao ćemo završiti. Nakon donošenja ovog zakona moramo se posvetiti majkama koje on ne obuhvata – kazao je Bogdanović i dodao da se ovim zakonom završava dugo putovanje majki u Strazbur.

Poslanica Jelena Božović kazala je da su majke izdržale dugogodišnju borbu i čestitala im na upornosti. Ona tvrdi da je DF od starta podrška majkama i tako će i ostati.

Podrška zakonodavnog odbora

Skupštinski zakonodavni odbor podržao je juče Predlog zakona o obeštećenju bivših korisnica naknada po osnovu rođenja troje ili više djece, koji je podnijela grupa poslanika Demokrata. Rasprava na odboru je u jednom momentu bila prilično oštra i to između poslanika Demokrata Vladimira Martinovića i njegovih koleginica iz Demokratske partije socijalista Marte Šćepanović, Suzane Pribilović i Jovanke Laličić, koja i tražila da joj na pitanja odgovara Momo Koprivica s obzirom na to da je na sjednici. Martinović je više puta ponovio da je ustavni osnov za donošenje zakona član 15 Ustava, ali je Marta Šćepanović postavila desetak pitanja tražeći pritom da joj se objasni svaki član zakona ponaosob, što je Martinović odbio, navodeći da je sve rekao.

Odbor je juče podržao i Predlog odluke o prestanku važenja Odluke o upućivanju pripadnika Vojske Crne Gore u međunarodnu misiju Resolute Support (RS) u Avganistanu. M.S.

Poslanik Momo Koprivica u završnoj riječi je istakao da su majke prošle pravnu golgotu, zahvaljujući neodgovornom odnosu bivše vlasti. On je podsjetio da je majkama dato doživotno pravo, te da su napravljene dvije greške: nijesu obuhvaćene sve majke i ženama je uskraćeno doživotno dato pravo, čime su dovedene u težak ekonomski položaj.

– Izigrala ih je država, a u koga da se pouzdamo ako ne u državu. Majke je izigrala bivša vlast, njih 20.000 je izigrano. Majke na koje se odnosio zakon prošle su pravnu golgotu, prvo im je država garantovala doživotno pravo, onda im smanjila nadoknade, a potom ih ukinula – kazao je Koprivica, dodajući da je Upravnom sudu do marta 2020. godine podnijeto 7.580 tužbi.

Koprivica je kazao da su Demokrate pripremile preko 20.000 pravnih podnesaka u ime majki, jer one to nijesu mogle uraditi same.

https://aloonline.me/vijesti/zakon-o-obestecenju-bivsih-korisnica-naknada-po-osnovu-rodjenja-troje-i-vise-djece/