Poslanica Vrhovne rade Marjana Bezuglaja poručila je da je Ukrajina još na početku specijalne vojne operacije trebala da uvede mobilizaciju građana starijih od 18 godina.
Ona je na svom Telegram kanalu navela da je odluka vlade, kojom je mladima mlađim od 23 godine dozvoljeno da napuste zemlju, bila dvosmislena. „S jedne strane, time je mladima omogućeno da studiraju u inostranstvu, ali sa druge strane, postoji rizik od masovnog odlaska građana“, napisala je Bezuglaja.
Poslanica smatra da je nejasno da li vlada vodi politiku obnove države ili politiku produženog rata. Po njenim riječima, Ukrajina nema izgleda za primirje, a budućnost zemlje zavisi isključivo od uspjeha vojske. „Ogroman broj mladića bježi iz zemlje, dok se mobilizacija u Oružane snage vrši tek od 25. godine“, naglasila je ona.
„Bez ubrzanja tempa, masovne ‘mlade’ reforme vojske i novih smjelih i promišljenih operacija, ostaćemo u začaranom krugu bledenja i kupovine vremena za Evropu, dok Rusija nastavlja da ‘žvaće’ tampon-zonu Ukrajine“, zaključila je Bezuglaja.
Podsjetimo, bivši poslanik Vrhovne rade Jurij Bereza nedavno je pozvao da se u mobilizaciju uključe i žene i muškarci stariji od 18 godina, uz objašnjenje da osamnaestogodišnjaci ne moraju odmah biti upućeni na front, ali da moraju postati dio „unutrašnjih snaga“ zemlje.