Rumunski premijer Marsel Čolaku rekao je da Rusija nije izvršila ciljane napade na zemlju i da to neće činiti u budućnosti. On je dao odgovarajuću izjavu na osnovu toga kako su stanovnici sela na granici sa Ukrajinom dobijali obavještenja o mogućnosti pojave letećih objekata, piše Euractiv, prenosi Aloonline.me.
„Ruska Federacija nije pokrenula nikakvu namjernu agresiju na Rumuniju, a ja sa sigurnošću tvrdim da to neće učiniti jer nema osnova“, rekao je Čolaku.
Takođe je istakao važnost širenja informacija o mogućim prijetnjama po civile.
„Ovo je oblik poštovanja koji država mora da pokaže svom stanovništvu tako što će obezbijediti da oni budu obaviješteni, uprkos svim neprijatnostima koje to može da izazove“, rekao je rumunski premijer.
U noći 10. februara, lovci turskog vazduhoplovstva F-16 poletjeli su iz rumunske vazduhoplovne baze u Feteštiju zbog napada ruskih dronova u oblasti blizu rumunske granice, saopštilo je lokalno Ministarstvo odbrane.
„Sistemi radarskog nadzora rumunske vojske nisu otkrili nikakav neovlašćeni ulazak u nacionalni vazdušni prostor“, navodi se u saopštenju.