BEOGRAD – Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas na skupu „Srbija jedna porodica”, održanom na platou ispred Doma Narodne skupštine u Beogradu, da će još samo nekoliko nedjelja obavljati funkciju predsjednika Republike, poslije čega će podnijeti ostavku.

Obraćajući se velikom broju okupljenih građana, Vučić je rekao da se, kako je naveo, posljednji put kao predsjednik Republike obraća pred tolikim brojem ljudi. Prema podacima MUP-a, na skupu, koji je organizovao Pokret za narod i državu, okupilo se oko 207.000 građana.

„Biću još samo nekoliko nedjelja predsjednik, tada podnosim ostavku. Ništa nije doživotno i hvala Bogu da nije. Tako da, hvala vam na svim lijepim željama i riječima”, poručio je Vučić.

On je rekao da je o tome već razgovarao sa rukovodstvom Srpske napredne stranke i dodao da će, ukoliko to budu tražili i željeli, stranci pomoći na predstojećim izborima da dobije narodno povjerenje, kako bi u naredne četiri godine mogla da ostvari program o kojem je govorio.

Vučić je naveo i da je njegov predlog da se lista Srpske napredne stranke na predstojećim izborima zove „Ujedinjena Srbija”.

„Moj predlog je da se naša lista, pobjednička lista na predstojećim izborima, zove ’Ujedinjena Srbija’. Ne ’Ujedinjeni za nešto’, već ’Ujedinjena Srbija’. To je najljepši moto koji možemo da imamo. Ništa ljepše ne postoji, da cijelu Srbiju možemo da stavimo pod ime jedne liste”, istakao je Vučić.

„Ljudi su nam najvažniji”

Na početku obraćanja, Vučić je zahvalio građanima koji su, uprkos velikoj vrućini, došli na skup u Beograd, naglašavajući da su ljudi najvažniji i da se sa tog mjesta šalju poruke od najvećeg značaja za budućnost zemlje.

„Hvala vam, ljudi, hvala Srbijo, hvala vam na veličanstvenom dočeku. Ljudi su nam najvažniji. Video sam da ste iz svih krajeva Srbije. I ne samo iz Srbije, iz Republike Srpske i Sjeverne Makedonije, Crne Gore, hvala vam zbog toga”, rekao je Vučić.

On je naveo da je važno da narod bude ujedinjen i da pokaže zajedništvo.

„Da budemo ujedinjeni i da pošaljemo poruke od najvećeg značaja za budućnost naše zemlje svim našim građanima”, istakao je Vučić, čije su obraćanje okupljeni više puta prekidali dugim aplauzima i skandiranjem „Aco Srbine”.

„Četrnaest godina sam vam vjerno služio”

Predsjednik Srbije je rekao da je ovo, kako je naveo, njegovo posljednje obraćanje tolikom broju ljudi u svojstvu predsjednika Republike.

„Želim da vam kažem, poštovani građani, jer ovo je za mene posljednji put da vam se u ovolikom broju, vjerovatno i nikada više neću imati priliku da pred ovolikim brojem ljudi govorim, ali svakako posljednji put vam se pred ovolikim brojem, pred ovoliko naroda obraćam kao predsjednik Republike. Hoću nešto lično da vam kažem. Četrnaest godina vjerno služim svojoj zemlji. Četrnaest godina i kao potpredsjednik Vlade i kao predsjednik Vlade i kao predsjednik Republike, na svakom mjestu i u svakom trenutku sam vam vjerno služio”, rekao je Vučić.

Naglasio je da je Srbiju, kako je kazao, volio i da je voli „više nego bilo šta na kugli zemaljskoj”.

„Samo mi je Srbija bila u mislima i samo sam se za Srbiju borio. Ničiji tuđi interesi me nikada nisu zanimali. Nikome drugom nikada nisam htio da služim, sem vama, građanima Srbije, i svojoj jedinoj otadžbini Srbiji. Govorili su vam da nikada neću napustiti predsjedničko mjesto, da ću na silu da ostanem na tom mjestu. Neću. Ovo su moji posljednji dani i posljednje nedjelje kao predsjednika Republike”, poručio je Vučić.

On je zahvalio građanima na, kako je rekao, ogromnoj podršci i ljubavi, ističući da bez te podrške ne bi mogao da uradi ništa od onoga što je urađeno.

„Beskrajno vam hvala što ste razumjeli i teške poteze koje smo morali da povlačimo. Beskrajno vam hvala što ste vjerovali, a ja vam kažem da sam vam služio i vjernije od onoga što možete da zamislite i pomislite u svakom trenutku. I u najtežim trenucima, kada su mnogi povijali kičmu, ja nisam htio da se savijem, jer sam znao da je iza mene Srbija, najsvetija moguća stvar na kugli zemaljskoj, i da sam stajao čvrst kao stijena i uspravan kao jablan pred svima, štiteći svoju zemlju, štiteći svoju otadžbinu”, rekao je Vučić.

Srbija prije i poslije 2012. godine

Govoreći o periodu prije 2012. godine, Vučić je ocijenio da je Srbija tada živjela u beznađu i da, kako je naveo, nije bila potrebna dubinska analiza da bi se to vidjelo.

„Nezaposlenost je bila na rekordnom evropskom nivou od 25,9 odsto. Fabrike su se zatvarale svakoga dana. Penzioni fond nije postojao. Dinar je slabio na dnevnom nivou. Ponižavali smo se svuda u regionu, Evropi i svijetu. Od nacionalnih interesa ni čuvali ni sačuvali nismo ništa. Ćutali smo kada se odvajala Crna Gora, ćutali smo i kada se odvajalo Kosovo i Metohija, pravili su se da ne vide”, rekao je Vučić.

On je dodao da su se oni koji su tada bili na vlasti, kako je naveo, sklanjali u druge zemlje i tražili krivca u svakom drugom, samo ne u sebi.

„I te 2012, kada su ljudi odlučili da mijenjaju stvari, zatekli smo praznu kasu. Zatekli smo kasu u kojoj nije bilo ni za prvu isplatu penzija, a kamoli za nešto više. Za ovih 14 godina uradili smo mnogo toga i promijenili mnogo toga. Napravili smo velike stvari za našu zemlju. Ne ja, već vi. Ja nikada ništa ne bih to mogao da uradim, niti svi ljudi oko mene, da nije bilo vas, građana Srbije, koji ste željeli promjene, koji ste vjerovali u promjene i koji ste bili sigurni da možemo bolje i da možemo sigurnije da vodimo Srbiju”, naglasio je Vučić.

Prema njegovim riječima, Srbija je u najtežim uslovima uspjela da sačuva mir i nezavisnost. Naveo je da se država u prethodnom periodu suočavala sa velikim izazovima, od poplava, migracija i pandemije korone, do rata u Ukrajini i sukoba na Bliskom istoku.

„Bilo je mnogo problema, milion muka i sve nedaće ovoga svijeta su nas zadesile. Ali uvijek smo bili zajedno i ujedinjeni i tako smo mogli da prevazilazimo te krize i da uvijek napredujemo. Danas je Srbija među najsnažnijim i najbrže rastućim zemljama u Evropi, najbrže rastuća u regionu, a četvrta u Evropi”, istakao je Vučić.

On je poručio da će Srbija, prema procjenama koje je naveo, do kraja godine biti treća u Evropi po stopi rasta, a naredne godine prva.

„Nemojte da zaboravite da smo 2014. godine zaostajali za gotovo svima u regionu. Crna Gora je čak 50 odsto imala veće plate od Srbije. Danas smo ispred njih. Danas smo ispred njih zahvaljujući vašem radu, zahvaljujući ogromnim promjenama i teškim reformama kroz koje smo prošli”, rekao je predsjednik Srbije.

Penzionerima najavio nove mjere i povećanja

Vučić je posebno zahvalio penzionerima i svima koji su, kako je kazao, razumjeli reforme. Najavio je da će penzioneri u ponedjeljak čuti novi plan i da će biti zadovoljni novim mjerama.

„Bićete veoma zadovoljni novim mjerama i slijedi vam i veliko povećanje penzija i prije januara, dakle računam u novembru i decembru, već ove godine. A imaće i prije toga nešto što će mnogo da vas obraduje”, poručio je Vučić.

Govoreći o ekonomskim planovima, istakao je da je cilj da za manje od dvije godine prosječna plata u Srbiji bude 1.400 evra, a prosječna penzija 650 evra.

„Hoćemo takođe, dragi prijatelji, za dvije godine i manje, da prosječna plata u Srbiji bude 1.400 evra, a prosječna penzija 650 evra. Ali posebno hoćemo najsiromašnijima da pomognemo. I vidjećete već za dva dana naše mjere za one ljude koji imaju penzije do 35.000 ili do 56.000 dinara, za one koji bukvalno najteže žive. Da vidite kako i koliko država Srbija o njima brine. Nismo bili fer, ima mnogo onih koji žive bogato, ali ima mnogo onih koji žive neuporedivo slabije od njih”, rekao je Vučić.

Kako je dodao, država će u narednom periodu više pažnje i podrške usmjeriti ka siromašnijim građanima.

„Sad će država onima koji su siromašniji mnogo više da pomaže. Naravno, pomagaćemo i ovim bogatima. Ali ovima koji su siromašniji, njima svakako mnogo više”, naglasio je Vučić.

Auto-putevi, investicije i zapošljavanje

Govoreći o rezultatima ostvarenim od 2012. godine, Vučić je naveo da je zaposleno više od 550.000 ljudi i da su u zemlju dovedene desetine milijardi investicija.

„Otvarali smo fabrike širom Srbije. Da li je bilo dovoljno? Nikada nije dovoljno i nikada nisam bio sasvim zadovoljan. Istovremeno smo gradili zemlju. Za samo 12 godina izgradili smo 651 kilometar auto-puteva i brzih saobraćajnica. U prethodnih 70 godina izgrađeno je 596 kilometara, a mi sada gradimo još 435 kilometara. I to vi gradite, poštovani građani Srbije. Zahvaljujući vama to radimo zajedno, jer kada smo zajedno i kada smo ujedinjeni možemo sve. Vi ste ti koji ste znali kako da sačuvate Srbiju u odsudnom trenutku”, istakao je Vučić.

Predsjednik je naglasio da se ništa ne smije podrazumijevati i da su mnogi mislili da ne može biti teže nego što je bilo 2000. godine.

„A onda su došli oni koji su opljačkali i razorili sve. Onda su došli oni koji su nam uzeli budućnost. Zato je bilo strašno važno da se izborimo za te promjene i da pokažemo da zemljom može da se upravlja drugačije”, naveo je Vučić.

On je dodao da od tada do danas nije urađeno sve što je obećano, ali da je urađeno mnogo.

„Da li danas penzioneri žive bolje? Žive, ali moraju da žive još mnogo bolje. Moraće da žive još mnogo bolje i naši radnici i moraće da imaju i veće plate i veća primanja. I nikada nisam zadovoljan. I uvijek možemo više. I za razliku od drugih, ja nisam došao da vam kažem da smo mi bezgrešni. Naprotiv. Mnogo smo grešaka napravili”, kazao je Vučić.

„Moramo da se riješimo onih koji brinu o sebi, a ne o građanima”

Prema njegovim riječima, bilo je i pogrešnih izbora ljudi koji su dobijali povjerenje, a nisu ga zasluživali.

„Postavljali smo ljude koji nisu zasluživali povjerenje građana. Ljude koji su brinuli o sebi, a ne o vama, o građanima. I takvih ljudi moramo da se rješavamo u budućnosti i moramo da ih se riješimo brzo. Moramo da pronađemo one koji će da žive za vas i one koji će da žive za Srbiju, a ne za sebe i za svoj džep. I takve greške ne smijemo da ponavljamo”, poručio je Vučić.

Govoreći o potrebi za promjenama, predsjednik Srbije je kazao da su one neophodne, ali da se mogu praviti samo sa ljudima koji su sposobni da donesu stvarne promjene nabolje, a ne povratak u prošlost.

Kosovo i Metohija kao ustavno pitanje

Govoreći o Kosovu i Metohiji, predsjednik Srbije je naglasio da je Beograd uvijek bio spreman na razgovore, ali ne i na pregovore o tome čija je to teritorija i kome pripada južna srpska pokrajina.

„Sjećate li se koliko je bilo teških razgovora oko Kosova i Metohije? Ali smo uvijek i u najtežim trenucima znali da kažemo: o svemu hoćemo da razgovaramo, uvijek hoćemo da razgovaramo, ali nećemo da pregovaramo i da razgovaramo čija je to teritorija i kome pripada Kosovo i Metohija. Znate šta piše u Ustavu Srbije, to je za nas Sveto pismo i toga ćemo se uvijek držati”, istakao je Vučić.

On je zahvalio Srbima sa Kosova i Metohije koji su došli na skup u Beograd i zamolio prisutne da ih pozdrave velikim aplauzom.

„Srbima sa Kosova i Metohije hvala što čuvaju naše ime i prezime, a mi ćemo uvijek biti uz njih”, kazao je predsjednik Srbije.

Vučić je podsjetio i na, kako je rekao, teške trenutke u Ujedinjenim nacijama.

„I tada smo se borili za svoju zemlju. I tada smo znali da idemo protiv najmoćnijih, najvećih, najsnažnijih sila ovoga svijeta. I uspjeli smo svi zajedno, ujedinjeni, da se izborimo i da pokažemo da jedan mali slobodarski narod i najmoćnijima može da nanese poraz. Pokazali smo da kada smo zajedno sve možemo”, rekao je Vučić.

On je dodao da je i dijaspora pokazala da, kad god je potrebno, može i želi da pomogne Srbiji.

„I zato sam zahvalan i ljudima iz Beča i iz mnogih drugih mjesta širom svijeta koji su došli danas u Beograd i koji podržavaju Srbiju, koji čine sve da Srbija bude predstavljena u najboljem svjetlu. Mali je broj onih koji Srbiju žele da predstave u najgorem svjetlu i da uvijek kažu kako je Srbija problem”, istakao je Vučić.

Kritike zbog događaja u prethodnih godinu i po dana

Govoreći o političkim prilikama u prethodnom periodu, Vučić je naveo da su, kako je rekao, „prije godinu i po dana pokušali da sruše zemlju”.

„Zašto bi im odgovaralo da Srbija napreduje brže od svih drugih? Zašto bi oni htjeli da Srbija ide brže, snažnije, jače od svih drugih? Pa, naravno da ne bi. Nikada nisu htjeli. Zato su htjeli Srbiju na koljenima. Zato su nam uništili fakultete i univerzitete i škole, njih pretvorili u opštinske odbore političkih stranaka, ono što nikada nisu bili. Pokušali su da nam unište budućnost, pokušali su da nam kažu: nemate pravo da mislite drugačije”, naveo je predsjednik Srbije.

Prema njegovim riječima, pokušano je i ukidanje demokratskog prava da svako kaže šta misli.

„Pokušali su da ukinu demokratiju, da svako ko bi rekao nešto drugačije ne smije da prođe ulicom, jer će oni da ga napadnu. I nisu za to kriva ta naša djeca, nisu za to krivi ti studenti. Oni su samo naivno povjerovali da oni odlučuju o tome. Prvo su bili igračka u rukama naših političara, zatim igračka u nečijim tuđim rukama. Molio sam ih za razgovore. Za sve druge su imali vremena. Sa svima drugima su htjeli da razgovaraju, samo sa svojim predsjednikom i sa ljudima iz svoje zemlje nikada nisu htjeli da razgovaraju”, kazao je Vučić.

On je dodao da, kako je rekao, nema stranaca sa kojima njihovi predstavnici sa univerziteta nisu razgovarali, dok sa predstavnicima države nisu željeli dijalog. Ipak, poručio je da im ponovo pruža ruku.

„I hiljadu puta ste odbili da razgovarate, mi hiljadu prvi put ćemo da vam pružimo ruku, vi ste naše sestre, naša braća, hoćemo da razgovaramo sa vama. Zabludjeli ste, izmanipulisani ste, hoćemo da razgovaramo sa vama. Mi vam praštamo sve to što ste radili, ali nismo naivni i nećemo zaboraviti ništa od onoga što je činjeno ovoj zemlji u prethodnih godinu i po dana. Ne smijemo to da zaboravimo jer bi nam se to ponovilo, razorili bi nam zemlju za godinu, dvije ili tri, a to više nikada nikome ne smijemo da dopustimo”, naveo je Vučić.

On je posebno pomenuo Milana Bogdanovića, za kojeg je rekao da je bio među onima koji su se borili i nisu pokazali strah.

„Ja se klanjam onim ljudima koji su se borili u tih godinu i po dana, koji nisu pokazivali strah i nisu se uplašili čak ni kada su pucali u njih. Milan Bogdanović, naš junak, koji je dobio dva ili tri metka, jedan je prostrelna rana, i koji je i danas ovdje sa nama, i koji nijedan dan nije propustio da zaštiti i sačuva svoj grad i svoju zemlju”, rekao je Vučić.

Vojna neutralnost, evropski put i tradicionalna prijateljstva

Vučić je poručio da Srbija mora da gleda u budućnost i da narodu ponudi jasan program. Istakao je i da država mora da brine o svom narodu koji živi van granica Srbije, ali tako da nikoga ne ugrožava.

Posebno je naglasio da Srbija mora po svaku cijenu da pokuša da sačuva vojnu neutralnost, da nastavi da samostalno donosi odluke, da ispunjava svoje obaveze na evropskom putu, ali i da čuva tradicionalna prijateljstva sa Kinom i Rusijom.

„Mi hoćemo da sami štitimo i branimo svoje nebo, ne da nam to čuva neka strana vojska. Da se uvijek ponosimo snagom svojih aviona, svojom protivvazdušnom odbranom, svojom vojskom, svojom policijom. I nema cijenu, jer to je sloboda. Tada ste slobodni i tada znate da ste uvijek sposobni i možete svoju zemlju da branite”, istakao je Vučić.

Podsjetio je da je sjutra Vidovdan i najavio da će građani u Batajnici i na Pasuljanskim livadama moći da vide čime Srbija danas raspolaže.

„Vidjećete šta sve Srbija danas ima i zašto niko neće moći da napadne Srbiju”, poručio je Vučić.

On je dodao da Srbija mora da nastavi da se ubrzano mijenja, ali i da ostane zemlja koja samostalno donosi odluke.

„Ne moramo da ispunimo svaki zahtjev i jedini smo koji to nismo učinili. Nama niko ne šalje mejl ili faks i kaže: morate da se usaglasite sa nekom deklaracijom koja stiže iz bilo kog centra u svijetu. Iz Brisela, Vašingtona, Moskve, bilo odakle. Srbija samostalno donosi svoje odluke”, naveo je Vučić.

Kada je riječ o evropskom putu, ocijenio je da Srbija treba da uradi sve kako bi taj proces ubrzala i ispunila svoje obaveze, ali da istovremeno ne smije da narušava tradicionalna prijateljstva.

„Mi da kvarimo svoja tradicionalna prijateljstva sa onima poput Narodne Republike Kine, koji su bili sa nama u najtežim trenucima tokom korone, da kvarimo tradicionalna prijateljstva sa Ruskom Federacijom, nećemo to da radimo. Mi svoje prijatelje kada je teško ne bacamo i ne odričemo se. Čuvamo ta prijateljstva jer prijateljstvo nije kad vam je lijepo i kad je lako, već i kada je teško. A da li ćemo da požurimo na evropskom putu? Da, hoćemo. Uradićemo ono što su naše obaveze”, rekao je Vučić.

Zahvalnost poslije skupa i prisustvo državnog vrha

Nakon skupa, predsjednik Srbije oglasio se i na Instagram nalogu „budućnostsrbijeav”, odakle je još jednom zahvalio svima koji su prisustvovali okupljanju.

„Hvala, Srbijo! Hvala svakom čovjeku koji je danas svojim prisustvom pokazao koliko voli svoju zemlju. Vaša snaga, energija i zajedništvo su najveća podrška Srbiji i njenoj budućnosti. Ponosan na naš narod. Zajedno možemo sve!”, poručio je Vučić.

Skupu su prisustvovali predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, predsjednik Vlade prof. dr Đuro Macut, ministri, predsjednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević, predsjednik Skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić i predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik.