BEOGRAD – Uoči početka velikog narodnog skupa „Srbija jedna porodica”, koji se održava ispred Doma Narodne skupštine u Beogradu, državni zvaničnici poručili su da je osnovna poruka današnjeg okupljanja jedinstvo, zajedništvo i nastavak politike razvoja Srbije.
Građani iz svih krajeva zemlje, sa Kosova i Metohije, iz Republike Srpske i dijaspore, okupili su se u centru Beograda, gdje će se u 18 časova obratiti predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i predstaviti planove i program za budućnost zemlje.
Posebnu pažnju privukla je najveća srpska zastava do sada, duga 500 metara, koju su građani nosili ulicama Beograda ka platou ispred parlamenta. Na skupu će, kako je najavljeno, nastupiti i humanoidni roboti koji će odigrati „moravac”, kao simbol tehnološkog napretka i moderne Srbije.
Selaković: U slozi i zajedništvu je snaga naroda i države
Ministar kulture Nikola Selaković izjavio je da se u slozi i zajedništvu nalazi snaga naroda i države, naglasivši da je poziv predsjednika Aleksandra Vučića građanima da dođu na skup u Beogradu poziv na zajedničko građenje budućnosti Srbije.
„Kao što slogan kaže, da zajednički gradimo budućnost Srbije i da je budućnost upravo u činjenici da Srbija mora da bude tretirana kao jedna velika porodica. I u porodici se ne slažemo uvijek svi o svemu i o svim pitanjima, ali postoje stvari koje su kičma, koje su ono što je noseća misao i ideja svake porodice, pa samim tim i svakog naroda i svake države”, rekao je Selaković za Tanjug.
On je istakao da su zajednički pristup, snažna politika i podrška politici koju je u prethodnom periodu vodio predsjednik Vučić dali konkretne rezultate koji su, kako je naveo, vidljivi na svakom mjestu.
„Ne mogu da se negiraju. I ovo je danas pitanje: da li želimo da nastavimo tim istim putem, da li želimo da Srbija napreduje, da li želimo da zaista u Srbiji za 200 dana počne i otvaranje fabrike robota?”, naveo je Selaković.
Prema njegovim riječima, stvari o kojima prije petnaestak godina niko nije mogao ni da sanja danas u Srbiji postaju realnost. To je, kako je poručio, rezultat politike zajedništva, u kojem se nalazi najveća snaga naroda i države.
Selaković je ukazao i da je Srpska napredna stranka narodnjačka stranka, čija se snaga nalazi u narodu.
„To znači ne distancirati se od ljudi, od građana, od naroda, nego ih pažljivo i pametno osluškivati”, rekao je on.
Govoreći o infrastrukturnim i društvenim rezultatima, Selaković je naveo auto-puteve, brze puteve, lokalne saobraćajnice, brze pruge, domove zdravlja, bolnice, kliničke centre, škole, ustanove socijalne zaštite i fabrike u kojima su stotine hiljada ljudi pronašle radna mjesta nakon decenije u kojoj su bez posla ostajali.
Posebno je govorio o glasačkim listićima koje građani dobijaju na skupu, a na kojima mogu da zaokruže pet od 15 ponuđenih oblasti koje smatraju prioritetnim, kao i da upišu svoja zapažanja i ukažu na probleme koji nisu među ponuđenim temama.
„Taj glas se ne sluša samo na dan izbora, samo onda kada ih pozovete da izađu i da glasaju za vas i da vam daju podršku. Taj glas mora da se sluša uporno i pažljivo između svih izbornih ciklusa, i upravo ovo jeste jedan od načina da se taj glas naroda čuje”, istakao je Selaković.
Mali: Nećemo da Srbija stane
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da je poruka skupa „Srbija jedna porodica” da se ne smije dozvoliti da Srbija stane i da treba pokazati da je zemlja najjača kada je složna i jedinstvena.
Mali je, na raskrsnici ulica Kneza Miloša i Kralja Milana, zajedno sa građanima nosio najdužu srpsku zastavu u istoriji i poručio da ona najbolje pokazuje ljubav prema zemlji.
„Pogledajte samo ovu zastavu iza mene. Ovo je najduža zastava ikada u istoriji Srbije. Ovo je, u stvari, poruka sa današnjeg skupa: volimo Srbiju, volimo našu zemlju, a snaga Srbije su upravo ovi ljudi koji nose ovu zastavu, ljudi koji su se okupili ovdje danas”, kazao je Mali.
On je naveo da okupljeni žele da pokažu da se bore za nova radna mjesta, veće penzije, veće plate, nove auto-puteve, bolnice i škole.
„Nećemo da nam Srbija stane. A proteklih godinu i po dana pokušali su da nam rastave porodice, rastave društvo, rasture zemlju. Nisu pobijedili. I evo danas da stavimo tačku i na tu priču i da pokažemo da je Srbija složna, jedinstvena, najjača kada je složna i jedinstvena i da su njena snaga ljudi”, poručio je Mali.
Ministar finansija je istakao da sa građanima želi da pokaže kako se bori za svoju zemlju.
„Ako smo negdje griješili, mi se izvinjavamo, ali hoćemo da zajedno sa svim građanima Srbije, sa narodom Srbije, pokažemo kako se bori za svoju zemlju. Neka ova zastava govori više od hiljadu mojih riječi. Ovo je prava slika Srbije. Ovo je ponos naše zemlje. Ja sam presrećan, preponosan”, kazao je Mali.
On je naveo da od obraćanja predsjednika Vučića očekuje veoma važne vijesti za građane, posebno kada je riječ o ekonomskom programu, budućnosti Srbije i mjerama koje će, kako je najavljeno, u ponedjeljak biti predstavljene najstarijim sugrađanima i socijalno ugroženima.
„Da pokažemo i koliko nam je finansijski jaka i stabilna Srbija i koliko brinemo o drugima”, naglasio je Mali.
Dodao je da očekuje i da čuje ime liste sa kojom će se izaći na predstojeće izbore.
„Idemo na izbore i neka Srbija pobijedi. A Srbija pobjeđuje, i evo, vidi se i po broju ljudi koji su se ovdje okupili”, naveo je Mali.
Na pitanje da li ga je iznenadio veliki odziv građana, Mali je rekao da nije, jer svakodnevno razgovara sa ljudima.
„Ljudima je dosta blokada, nasilja, mržnje. Oni hoće da Srbija raste, da se razvija, da dižemo plate, dižemo penzije, da našoj djeci ostavimo bolju i ljepšu budućnost. Tako da nisam iznenađen, ali mi je puno srce. Ovo je podrška našem predsjedniku, ovo je podrška Srbiji”, naglasio je Mali.
Đedović Handanović: Vrijeme je za razgovor i manje podjela
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da će građani na skupu čuti plan i program kako da Srbija bude bolje mjesto za život, rad i učenje, jer je to ono za šta se zalažu predsjednik Aleksandar Vučić i članovi Vlade Srbije.
„Želimo da pošaljemo poruku zajedništva, da predstavimo plan i program kako vidimo naredne godine za Srbiju, kako želimo da se Srbija razvija, kako da se nastavi da se gradi, kako da vodimo jedan dijalog u društvu i kako da ima što manje podjela”, rekla je Đedović Handanović.
Ona je podsjetila da je zemlja u prethodnih 18 mjeseci bila izložena spoljnim i unutrašnjim pritiscima i naglasila da je došlo vrijeme da se tome stane na put, ne tako što će svi imati isto mišljenje, već tako što će se razgovarati o razlikama.
„Da razgovaramo o našim razlikama, da razgovaramo o tome kako da Srbija bude bolje mjesto za život, za rad, za učenje, za sve ono što je neophodno našim ljudima da imaju bolji život. To je ono za šta se zalaže ova Vlada, za šta se zalaže predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i za šta se zalažemo svi mi koji radimo u korist i za dobrobit naše zemlje”, istakla je Đedović Handanović.
Ona je navela da očekuje da će veliki broj građana predložiti šta treba unaprijediti i poboljšati.
„Tu smo da čujemo ljude i da budemo sa njima”, poručila je Đedović Handanović.
Ministarka je, zajedno sa građanima, kolegama iz Ministarstva rudarstva i energetike, predstavnicima Geološkog zavoda i rudarima iz Resavice, na raskrsnici ulica Kralja Milana i Kneza Miloša dočekala najveću srpsku zastavu do sada, nakon čega se uputila ka platou ispred Narodne skupštine.
Brnabić: Srbija je već poslala poruku da je jedna porodica
Predsjednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je da je atmosfera među okupljenim građanima prelijepa i da je i prije početka zvaničnog programa poslata ključna poruka da je Srbija jedna porodica.
Ona je navela da su se građani okupili u velikom broju znatno prije početka skupa i istakla da je bila na mnogo okupljanja, ali da ni na jednom atmosfera nije bila tako pozitivna.
„Stigli smo sat i po vremena prije početka, atmosfera je prelijepa, ljudi su srećni, zadovoljni. Srbija jeste jedna porodica, to je ono što smo htjeli da pošaljemo kao poruku i mislim da smo u tome uspjeli već sada”, poručila je Brnabić.
Ona je dodala da sa nestrpljenjem očekuje obraćanje predsjednika Aleksandra Vučića, naglasivši da se on dugo pripremao za ovaj dan.
Brnabić je rekla i da je listić koji građani popunjavaju sa svojim prioritetima lično pisao predsjednik Vučić, jer, kako je navela, iskreno želi da čuje svoj narod i da se zajedno odluči o tome kuda će zemlja ići u budućnosti.
Predsjednica parlamenta je naglasila da je na skup došla i kako bi pružila ličnu podršku predsjedniku i njegovoj porodici.
„Ovdje sam lično ponajviše da bih mu pružila podršku, da mu zaželim dodatnu snagu, i njemu i njegovoj porodici koji su strašno propatili svih ovih proteklih mjeseci, skoro pa dvije godine. Želimo da im zahvalimo na svemu što su izdržali i da im poželimo da izdrže još mnogo, pošto nam predstoji dalja borba za Srbiju”, rekla je Brnabić.
Ona je izrazila zahvalnost narodu koji je došao iz svih krajeva Srbije, sa Kosova i Metohije, kao i velikom broju građana iz Republike Srpske i dijaspore.
„Mnogo ljudi je željelo da dođe danas, a neke od njih i lično poznajem. Hvala svima, ovo pokazuje koliko nam je svima ovo bilo potrebno”, zaključila je Brnabić.
Glavni program skupa počinje u 18 časova, kada će se građanima obratiti predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Komentari (0)