INĐIJA – Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će izbori biti održani uskoro i da će, kako je ocijenio, biti veoma teški, ali je naveo da su najnovija istraživanja bolja po Srpsku naprednu stranku nego što su bila ranije.
Vučić je u četvrtak uveče u Inđiji razgovarao sa građanima koji pješače ka Beogradu kako bi prisustvovali skupu „Srbija, jedna porodica”, koji će biti održan u subotu, 27. juna, ispred Doma Narodne skupštine.
„Za nas će izbori biti mnogo teški, uskoro će, biće mnogo teški, ali ja vjerujem u snagu svih ovih ljudi, u njihovu volju. Da vas ohrabrim, nisu loša istraživanja, valjda će biti bolja, vidjećemo”, rekao je Vučić.
Na pitanje novinara da li može da otkrije šta pokazuju najnovija istraživanja, predsjednik Srbije je odgovorio da ne može da iznosi detalje, ali je dodao da su rezultati stigli prije dvije večeri.
„Bolje je nego što je bilo, ja nikad nisam zadovoljan. Znate, ljudi koji su zadovoljni, onda više nemaju ’tigrovo oko’, onda više nemaju želju da nešto unaprijede”, naveo je Vučić.
On je najavio da će u subotu na skupu ispred Doma Narodne skupštine biti riječi i o tome pod kojim imenom će lista okupljena oko SNS-a izaći na izbore.
„Ono što ćemo u subotu da govorimo to je pod kojim imenom ćemo mi na izbore. Vidjećete kako možete sličnu riječ kao mnogi drugi da upotrijebite, a da ima potpuno drugačije značenje od onoga kako su je neki drugi doživljavali”, kazao je Vučić.
Govoreći o skupu 27. juna, on je pozvao i one koje politika ne zanima da dođu, jer, kako je istakao, nije riječ o stranačkom pitanju, već o odnosu prema državi.
„Zato što vas interesuje vaša zemlja. Nije pitanje političkog opredjeljenja, da li vam se dopada ovaj ili onaj političar, već pogledajte svoje roditelje, vidite koliku su platu imali ili koliku su penziju imali”, rekao je Vučić.
On je ocijenio da se u Srbiji mnoge stvari koje su, kako je naveo, teško postignute danas uzimaju kao nešto što se podrazumijeva. Kao primjer je naveo stabilnost kursa dinara.
„Mi nismo imali stabilan kurs suštinski od Prvog svjetskog rata do sada. Vi ćete mi reći da je bio deda Avram. Pa to je trajalo godinu i tri mjeseca. Mi nismo imali stabilan kurs godinama, nikada u svojoj istoriji. Mi sada to imamo 14 godina, samo što mi sad uzimamo sve kao da je podrazumijevajuće, a ništa nije podrazumijevajuće”, poručio je Vučić.
Prema njegovim riječima, isto važi i za mir, slobodu i pravo Srbije da samostalno odlučuje. Naglasio je da je potrebno mnogo znanja i hrabrosti da se izbjegnu sankcije, pritisci i osude, a da se istovremeno sačuva nezavisnost zemlje i mogućnost slobodnog odlučivanja.
Vučić je poručio da vlast koju predstavlja ne želi da širi mržnju, niti da traži osvetu i revanš.
„Mnogo je razloga za to, ali glavni razlog je taj što mi nećemo da širimo mržnju, mi nećemo da tražimo osvetu i revanš za svo zlo koje su nam učinili. Svojom inkompetentnošću i neznanjem doveli su nas dotle da smo izgubili turiste, da smo imali nižu stopu rasta, manje povećanje nivoa plata i penzija nego što bi inače bilo, i sve to je mnogo manje važno od našeg mira i danas i u budućnosti”, rekao je predsjednik Srbije.
On je dodao da Srbija ne smije da bude zemlja podjela, već zemlja u kojoj se političke razlike pokazuju na izborima, dok se u međuvremenu mora pokazivati poštovanje.
„Od nas nećete da čujete da čekamo da ’plivaju’, da skaču ovamo, da idu onamo, da ih mučimo, maltretiramo. Mi to nećemo. I kada je neko ubijeđen, i kada neko zna šta misli, kada neko ima ideju i kada neko vjeruje u to, onda njemu ne možete ništa”, istakao je Vučić.
Predsjednik Srbije je pozvao učesnike skupa i sve koji dolaze u Beograd da, bez obzira na provokacije na koje mogu naići, ne reaguju na loš način.
„Mi moramo da pokažemo razliku između pristojne Srbije i onih koji bi da izazivaju sukobe. Ne može vas niko ni da napadne, ima vas i više nego dovoljno, i dovoljno snage i hrabrosti i svega, ali mi moramo da pokažemo poštovanje i za one koji su manipulisani”, kazao je Vučić.
On je naveo da dio ljudi, zbog snažne propagande i psihološkog pritiska, zaista vjeruje u ono što mu se plasira, zbog čega im, kako je rekao, treba pružiti ruku.
„Potrebno je da se mi ne odnosimo prema njima sa potcjenjivanjem kao što su oni prema nama. Nama mora da bude cilj ujedinjena Srbija, nama mora da bude cilj da spuštamo loptu. Znamo mi sve šta su uradili, znamo mi šta su i mnogima od vas radili i kroz šta ste sve morali da prođete i nikada to ne smijemo da zaboravimo. Ali baš zato što to ne smijemo da zaboravimo, moramo da pružamo ruku”, rekao je Vučić.
Prema njegovim riječima, potrebno je napraviti jasnu razliku između „pristojne Srbije” i onih koji su, kako je ocijenio, željeli podjele unutar porodica, društva i države.
Govoreći o organizaciji subotnjeg skupa, Vučić je najavio da će biti razvijena zastava teška skoro hiljadu kilograma i dugačka više od 500 metara. Naveo je i da se prijavilo više od 2.500 bajkera.
„Za mene je to malo nevjerovatna cifra, jer to nisu imali ni oni u svojoj najvećoj snazi, ni blizu nisu imali toliko”, rekao je Vučić.
On je dodao da će skup biti osmišljen kao veliki događaj za ljude koji žele da se druže, koji imaju ideju, vjeruju u nešto i ne mrze nikoga. Najavio je i sadržaje za djecu prije početka skupa, uključujući igrališta, igraonice i predstave, kako se najmlađi, kako je naglasio, ne bi miješali u politiku.
Vučić je najavio i da će portal „Ko si bre ti?”, preko kojeg će građani moći da prijavljuju nepravilnosti funkcionera na lokalnom i republičkom nivou, početi da radi u utorak, 30. juna.
On je rekao da je za subotnji skup odštampano 60.000 listića na kojima će građani moći da zaokruže pet tema koje smatraju prioritetnim. Kako je objasnio, na listiću će biti 15 predloženih oblasti, među kojima su Kosovo i Metohija, Evropska unija, zdravstvo, obrazovanje i briga o ljudima.
„Namjerno smo stavili da može da se zaokruži pet tema jer bi inače svako zaokružio svih 15. Hoćemo da vidimo šta je ljudima najvažnije”, kazao je Vučić.
On je dodao da će na poleđini listića svaki građanin moći da napiše šta lično smatra važnim, koji problem ima i na koji način država može da pomogne. Prema njegovim riječima, to će za vlast biti „lakmus papir” da vidi šta ljudi stvarno žele.
„Mi želimo njih da čujemo, želimo da čujemo ljude”, poručio je predsjednik Srbije.
Vučić je istakao da bi, kada bi kao običan građanin došao na skup, kao jedan od najvažnijih problema zaokružio nedovoljno pokazivanje brige o ljudima.
„Moj je problem šokiranost ljudi koji nisu vjerovali da ću smjeti da izađem među radnike. Vi vidite, oni meni zvižde i dok mi zvižde, ja idem pravo prema njima. Ja nemam problem sa tim jer sam vidio da je riječ o ljudima koji nisu došli s kamenicama i motkama, koji nisu političari, nego pristojni ljudi koji se bore za svoju egzistenciju”, rekao je Vučić.
On je dodao da državni funkcioneri moraju više da razgovaraju sa ljudima, čak i kada se sa njima ne slažu. Kao primjer je naveo sindikate prosvjete, ističući da je kritikovao i Vladu i ministre zbog toga što ih nisu primili devet mjeseci.
„Ne morate sa njima da ste saglasni. Ja sam se sa njima svađao nevjerovatno žestoko i mislim da sam ja bio u pravu u nečemu i oni, pa onda dođete do nekog kompromisa, do neke sredine, ali saslušate ljude, morate da pokažete brigu”, naglasio je Vučić.
Predsjednik Srbije je rekao i da ga posebno iritira korišćenje rotacija na službenim vozilima funkcionera. Govoreći o blindiranim automobilima, naveo je da ih je obezbijedio za državu bez ijednog dinara troška.
„Od šeika Muhameda sam dobio tri plus tri automobila i sve sam dao državi”, rekao je Vučić.
Komentari (0)