BEOGRAD - Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, nakon otvaranja 21. Svjetskog kongresa ekonomista u Beogradu, da je Srbija u prvom kvartalu ove godine četvrta ekonomija Evrope po stopi rasta, kao i da očekuje da do kraja godine bude među prve tri, a naredne godine, prema prognozama MMF-a, i prva u Evropi.
„Veoma sam srećan što smo ovakav kongres Asocijacije svjetskih ekonomista organizovali u Beogradu, doveli mnoga važna svjetska imena, nosioce Nobelovih nagrada, i zadovoljan sam što je i država Srbija pomogla u dovođenju onih ljudi koji svojim intelektualnim stavom, svojim promišljanjem, svojim iskustvom mogu da doprinesu boljem sagledavanju ekonomske budućnosti svijeta i od kojih možemo mnogo toga da naučimo i iskoristimo za naše potrebe”, rekao je Vučić.
On je istakao da je za građane Srbije najvažnije to što zemlja nastavlja da bilježi visok privredni rast.
„Mi smo u prvom kvartalu ove godine četvrta ekonomija Evrope po stopi rasta. Ispred nas su Danska, Malta i Poljska. Svi ostali su iza nas. Očekujemo da budemo u prva tri do kraja godine, jer jedna od tih zemalja je sa samo 0,1 ispred nas. Vjerujem da će sljedeće godine, u skladu sa prognozama MMF-a, Srbija biti broj jedan po stopi rasta”, naglasio je predsjednik.
Govoreći o ekonomskoj budućnosti, Vučić je ocijenio da Srbija ne smije da se zadovolji dobrim rezultatima u ovoj i narednoj godini, već da mora da traži nove izvore rasta, posebno u uslovima kada je, kako je naveo, u cijelom svijetu manje stranih investicija jer se države sve više zatvaraju u svoje okvire i nastoje da zaštite sopstvene interese.
„Moraćemo da vodimo računa o nekoliko stvari. Pod jedan – energija, naročito električna energija, jer će sve biti zasnovano na električnoj energiji. Pod dva – voda, jer očekujem da potrebe za vodom porastu za 30 do 35 odsto do 2050. godine i mnoge zemlje će imati značajne probleme ili čak nestašice vode. Treće, moramo da idemo u korak sa inovativnim tehnologijama, vještačkom inteligencijom, kako bismo ubrzavali produktivnost i rast”, rekao je Vučić.
On je dodao da Srbija mora da misli na 2028, 2029, 2030. godinu i na period poslije toga, jer bi svako zaostajanje u novoj visokotehnološkoj revoluciji, kako je ocijenio, zemlju ostavilo godinama u zapećku u odnosu na najrazvijenije države svijeta.
„Imamo ljude koji znaju mnogo toga, ali imamo i mnogo toga što tek moramo da saznamo, naučimo, naše ljude obučimo, da idemo u korak sa svijetom i uložićemo ogroman novac da bismo to uspjeli. Imamo brojne infrastrukturne radove i mnogo problema sa kojima se suočavamo, ali vjerujem da smo i to u stanju da prevaziđemo i zajednički pobijedimo”, poručio je predsjednik Srbije.
Odgovarajući na pitanja novinara o predstojećem skupu, Vučić je rekao da su mu od pratećih sadržaja, poput velike srpske zastave, dron-šoua ili robota, mnogo važnije poruke koje će biti iznesene građanima.
„Meni mnogo više znači šta će da bude izrečeno kao plan za budućnost, kao program, šta je to što mi moramo da uradimo u našoj zemlji kako bismo se borili za napredak naše zemlje. To je najvažnije”, kazao je Vučić.
On je naveo da se za to priprema i da će javnosti u narednim danima biti predstavljen dio planova za budućnost Srbije.
„Nešto ćemo 27, nešto 28, nešto 29. To su dani kada ćemo mnogo toga da predočimo našoj javnosti za budućnost. Mislim da će ljudi to da razumiju i da žele da vide gdje je njihovo mjesto u budućnosti, gdje je mjesto njihove zemlje”, rekao je predsjednik.
Govoreći o medijskim napisima i optužbama na račun vlasti, Vučić je rekao da ne želi da komentariše pojedinačne tekstove, ali da mu je, kako je naglasio, važna istina.
„Danas sam vidio da su na Šolakovim medijima govorili – da, izmišljotina je to oko ’Sarajevo safarija’. Pa što to niste rekli ranije? To je rekao samo jedan od vaših novinara, kojem sam zahvalan, koji je rekao: znam da je izmišljotina i neću da učestvujem u tome. A što to niste rekli ranije, kada je cijeli region samo pričao o tome”, upitao je Vučić.
On je ocijenio da su optužbe bile lažne i besmislene, navodeći da su, kako je rekao, promašili i godinu.
„Šta hoćete, da svaki dan izlazim i govorim koliko je to glupo i besmisleno? Šta želite od nekoga ko je predsjednik države, da svakog dana to govorim”, rekao je Vučić.
Predsjednik je potom uporedio ekonomske i infrastrukturne rezultate sadašnje vlasti sa periodom prethodnih vlasti, navodeći da protivnici ne mogu da kažu da je bolje kada je plata 330 evra nego 1.050 evra, niti da je bolje kada je penzija 204 evra nego 486 evra.
„Uskoro će biti mnogo veća od toga. Da vam kažu da je bolje kada imate nula urađenih kilometara pruga ili kada imate stotine kilometara najsavremenijih, najmodernijih i najbržih pruga? Da vam kažu da je bolje da nemate naučno-tehnološke parkove nego ovih pet koje ste izgradili i nove koje gradite? Da vam kažu da je bolje da nemate stadione, pozorišta, bolnice”, naveo je Vučić.
On je istakao da je prethodna vlast, kako je rekao, za 12 godina izgradila nula kliničkih centara, nula bolnica, nula domova zdravlja, dok je sada izgrađeno više od 211 zdravstvenih objekata, a još 35 se gradi.
„Pošto ne možete to da kažete, onda morate da sipate mržnju. Imate svoje platforme za mržnju, a kada one to amplifikuju i multiplikuju, dio ljudi je ubijeđen da je to istina”, rekao je predsjednik.
Odgovarajući na pitanje o tvrdnjama o upotrebi „zvučnog topa”, Vučić je ponovio da tog sredstva nije bilo u upotrebi i da, kako je naveo, to znaju i oni koji takve tvrdnje iznose.
„Zvučnog topa u upotrebi nije bilo. I oni to znaju odlično. Ti koji to govore znaju odlično. Baš ti primoravaju druge ljude da prepričavaju svoja iskustva i da lažu narod kako je toga bilo, a odlično znaju da nije”, rekao je Vučić.
On je podsjetio da su, kako je naveo, bili pozvani i FBI i FSB, ali da je FBI saopštio da zbog svojih procedura ne može da učestvuje.
„Pozivam ponovo i FBI, pozivam sada i evropske službe, sve evropske službe. Rusi su svojim potpisom, odnosno Bortnikov, šef FSB-a, stavili potpis da toga nije bilo. Mi nemamo problem. Vi nam recite koga da dovedemo od ozbiljnih službi, mi smo spremni da ih pozovemo”, poručio je predsjednik.
Vučić je ocijenio da će svaka ozbiljna služba, kako je rekao, zaključiti isto – da „zvučnog topa” nije bilo.
„Ne možete da izmislite nešto da se dogodilo što se nije dogodilo”, rekao je Vučić i dodao da oni koji nemaju podršku naroda pokušavaju da dobiju političke poene „žestokom anti-Vučić kampanjom”.
Prema njegovim riječima, pojedini političari nastoje da budu glasniji u napadima od same studentsko-blokaderske liste, jer im je, kako je naveo, jasno da neće biti njen dio.
„Svi će da glume heroje, svi mi znamo da je bio zvučni top, iako svi oni znaju da nije bio. Iako im je po prvi put pokazano kako se to tačno dogodilo. I sve je njima jasno”, rekao je Vučić.
On je dodao da ga ta kampanja ne zanima, već ono što država može da uradi za građane i napredak zemlje.
„Stvari se u svijetu mijenjaju ogromnom brzinom, nevjerovatnom brzinom, gdje morate da reagujete kao država pametno, ozbiljno, posvećeno”, rekao je predsjednik.
Vučić je naveo da je jutros razgovarao sa gospodinom Lijem, koga je opisao kao jednog od najpoznatijih svjetskih stručnjaka za vještačku inteligenciju, o tome kako vlade i države mogu da funkcionišu efikasnije uz pomoć novih tehnologija.
„Objasnio mi je kako vještačka inteligencija može mnogo više da pomogne nego što je to bio slučaj do sada – posebno u procesu odlučivanja, kako da se ne zaborave određene odluke, kako da bolje kontrolišete da li sprovođenje odluka napreduje, da li smo zaboravili obećanja građanima, da li smo to uradili ili nismo”, rekao je Vučić.
On je dodao da je sve to povezano sa boljim životom građana, brigom prema ljudima i sposobnošću države da ispravlja propuste.
„A ovo, da svakog dana izađem i da kažem – znate, ja nisam ubijao djecu u majčinom naručju, kao što ste lagali danima i nedjeljama, prenoseći regionalne medije na mejnstrim medijskim platformama ovdje u Srbiji – nema baš mnogo smisla. Na kraju, uvijek se sve dozna. U cara Trojana kozje uši. Uvijek se istina sazna i uvijek na kraju istina pobijedi”, rekao je Vučić.
Predsjednik Srbije je potom govorio i o napadu na automobil sina Dinka Gruhonjića, naglašavajući da takav čin najoštrije osuđuje.
„Najprije najoštrije osuđujem napad na automobil njegovog sina. Ne znam ni kojih je registracija, ne znam ni kog je tipa automobil, ne znam ni kako je oštećen i koliko. Ali svakako to osuđujem i zahtijevam od nadležnih državnih organa da pronađu počinioce. Srbija mora da bude zemlja sigurna za sve ljude, bez obzira na to kako oni politički misle”, rekao je Vučić.
On je dodao da može da misli sve najgore o idejama Dinka Gruhonjića, ali da to nikome ne daje pravo da se sa njim ili njegovom porodicom obračunava na takav način.
„To što je Gruhonjić sve vrijeme izazivao nasilje i sve vrijeme tražio nasilje protiv nas, to nikoga na svijetu ne opravdava da čini nasilje protiv njega i njegove porodice”, poručio je predsjednik.
Vučić je pozvao na smirivanje tenzija, ističući da je bijes, kako je rekao, sada prešao i na drugu stranu, što vidi kroz istraživanja i reakcije ljudi.
„Biće 35 stepeni u subotu, najtopliji dan vjerovatno u godini. Ne znam ko može da dođe na neki skup, ali vidjećete, biće mnogo ljudi. I nažalost, na moju žalost, ljudi koji su bijesni – zbog svih laži, zbog svih prevara, zbog svega što su radili. A ja to ne želim. Ja želim da vidim ljude koji hoće da saslušaju kakav je naš put u budućnost”, rekao je Vučić.
On je naglasio da su građani Srbije, bez obzira na političke razlike, jedna porodica.
„To što su neki manipulisani, to što su neki bili dio šireg projekta koji ne mogu danas ni da sagledaju, sagledaće za godinu ili dvije. Ne moramo ni mi da smo u svemu u pravu. I ne bi to moglo da se izvodi na takav način da mi nismo bili krivi zbog toga što smo pokazivali nebrigu prema ljudima. Ali svejedno, mi smo svi jedna porodica i moramo da živimo u ovoj zemlji u miru”, rekao je predsjednik.
On je ocijenio da je dobro da građani vide jezik prijetnji koji koriste njegovi politički protivnici, ali je dodao da ponekad treba razumjeti i oca koji je vidio da se nešto dogodilo njegovom sinu i koji je reagovao emotivno.
„Ja sam samo čovjek od krvi i mesa. Trudio sam se da nikada nikakve prijetnje ne uputim nikome, da čak i ne opsujem, da nikada ništa ružno i loše o nekome ne kažem, ali to je moja dužnost kao predsjednika. On nije predsjednik, on nema tu vrstu dužnosti”, rekao je Vučić.
Govoreći o skupu koji je najavljen za subotu, predsjednik je rekao da neće dugo trajati i da će imati mali broj govornika, ali važne poruke.
„Biće jedan ili dva, ili tri govornika maksimalno, kratko će da traje sam skup, ali biće važne poruke. Za nas su važne poruke i onih ljudi koji dođu”, rekao je Vučić.
On je najavio da će građani na skupu moći da se izjasne o tome šta vide kao najveće probleme u Srbiji.
„Imaće glasačke listiće i kuglice, gdje će moći da se izraze šta su im najveći problemi, ali biće ostavljeno za svakoga da dopiše i šta on vidi kao najveći problem ako u tih 10 ili 15 tačaka nije pronašao sebe. Svako će imati i taj dio i olovku gdje može da zapiše šta on vidi kao najveći problem ili šta je ono najvažnije da riješimo da bi Srbija mogla da ide brže napred”, naveo je Vučić.
Predsjednik je pozvao građane da dođu i naveo da će biti obezbijeđene desetine hiljada flaša vode, cisterne, ljekarska pomoć i ograničen broj stolica za najstarije.
„To su tehnički detalji. Za mene je najvažnija poruka – kako idemo u budućnost. A u budućnost moramo da idemo svi zajedno, ujedinjeni, a ne podijeljeni kako su neki željeli da nas podijele, da nam podijele porodice, društvo, državu na kraju. To je ono protiv čega se borimo i to je ono što moramo da pobijedimo”, poručio je Vučić.
Na kraju obraćanja, predsjednik je još jednom čestitao organizatorima 21. Svjetskog kongresa ekonomista, ocijenivši da je za Beograd i Srbiju značajno što su ugostili veliki broj uglednih svjetskih ekonomista.
„Vjerujem u dobru i uspješnu Srbiju. Zajedno gradimo budućnost Srbije”, zaključio je Vučić.
Komentari (0)