Dva venecuelanska borbena aviona F-16 izvela su rizičan prelet iznad američkog nosača aviona USS Džejson Danam, javlja „CBS njuz“. Taj potez je ocijenjen kao jasna demonstracija sile, ali nije saopšteno da li je američki brod reagovao.
Incident se dogodio u trenutku kada se odnosi Karakasa i Vašingtona dodatno zaoštravaju. Predsjednik Venecuele Nikolas Maduro nedavno je najavio mobilizaciju Bolivarske nacionalne milicije, ukazujući na „prijetnju koja dolazi od Sjedinjenih Država“.
Situaciju je dodatno zakomplikovala izjava američkog predsjednika Donalda Trampa, koji je objavio da je na moru likvidirano 11 pripadnika ozloglašenog narko-kartela „Tren de Aragua“. Zvanični Karakas osporio je ove tvrdnje, ističući da nema dokaza da je brod, navodno natovaren drogom, uopšte uništen.
Sukobljene verzije događaja i sve češća demonstracija vojne moći pokazuju da se kriza u odnosima dvije države produbljuje, uz opasnost da se politička retorika pretvori u ozbiljne incidente na moru i u vazdušnom prostoru.