Brojni posjetioci juče su bili u prilici da uživaju u Perast i da šetnjom duž obale isprate defile sa barkama povezanim konopim. Tradicionalni običaj "Fašinada" juče je pred zalazak sunca, u peraškom akvatoriju održana po 570. put.
Barke koje su bile povezane zaplovile su od Perasta ka Gospi od Škrpjela noseći kamenje kako bi učesnici bacanjem u more ojačali otok. U barkama su samo muškarci, dok ih žene pozdravljaju sa obale. Pri tom su se pjevale bugarštice.
"Fašinada" ima tradiciju koja nikada nije prekidana i sa sobom nosi obilježje vjerskog turističkog i karaktera, običaja koji na Mediteranu nigdje ne možete vidjeti i doživjeti
Na početnoj ponti Kod borića i bućarskog terena, okupili su se učesnici sa svih strana, mještani, gosti da svojim učešćem podrže običaj star skoro šest vjekova.
U prvoj barci je don Srećko Majić sa uglednim građanima Kotora i Perasta, katolicima i pravoslavcima, a u drugoj klapski pjevači i Antun Sbutega, admiral Bokeljske mornarice sa unukom.
Među učesnicima je pomorac Blažo Krivokapić sa gostom iz Srbije u jednom čamcu, Božo i Darko iz Ćuprije u drugoj, zatim Mladen Đurđić, Nikšićanin, koji već pet godina živi i radi u Perastu i toliko učestvuje u Fašinadi. On je u svojoj barci okupio Peraštanina Joška Gudelja, Stevana Perovića iz Podgorice, jednog Amerikanca i gospodina Rahela Martineza, peraškog zeta, inače diplomate iz Meksika u penziji.
"Ispunio sam želju moje supruge Nade Akrep, sa kojom u Perastu ljetujem već 20 godina. Molila me je svake godine da učestvujem u Fašinadi, i evo prvi put to radim", kaže Martinez.
Miloš Milojević iz Zrenjanina kaže da ništa ljepše nije vidio. Jako cijeni kada se običaji i tradicija poštuju, divi se ljudima koji je održavaju.
Predsjednica Društva prijatelja grada Perasta Marina Brainović ističe da se Peraštani spontano okupljaju za Fašinadu, jer "to im je obaveza da napune barke kamenjem, da veslaju duž Perasta i onda bace kamenje oko otoka, kako bi se održala njegova stabilnost".
" Godine 1452. na toj hridi se ribarima ukazala slika Bogorodice i poslije toga su na to mjesto potapali stare, islužene brodove, stijene, kako bi se stvorio plato i današnja površina otoka od 3030 metra kvadratnih, gdje se tokom vjekova napravila crkva Gospa od Škrpjela (škrpjel je hrid), i svakog 22. jula se obilježava početak gradnje otoka. Najveća svečanost na otoku je Velika Gospa, 15. avgusta, ona je zaštitnica Perasta", kaže Brainović.
Ministarsvo kulture je 2013 godine uvrstilo Fašinadu na Listu nematerijalnih kulturnih dobara od nacionalnog značaja, a Opština Kotor pruža mještanima novčanu podršku za njeno održavanje.