Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) i jedan od lidera koalicije ZBCG, Milan Knežević, uputio je žestoko otvoreno pismo predsjedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću, kritikujući ga zbog, kako je naveo, ćutanja na ustaške pokliče „ubij Srbina“ koji su se čuli na stadionu „Maksimir“ u Zagrebu tokom utakmice reprezentacija Hrvatske i Crne Gore.

Knežević u pismu ističe da je Milatović, u svečanoj loži stadiona, zajedno sa predsjednikom Fudbalskog saveza Crne Gore Dejanom Savićevićem, „mirno slušao“ skandiranja koja pozivaju na ubistvo Srba, što je, kako naglašava, ponižavajuće za sve srpske građane u Crnoj Gori i regionu.

„Volio bih da Vas mogu nazvati predsjednikom, ali poslije sinoćnjeg ustaškog skandiranja na Maksimiru: ‘ubij Srbina’, i Vaših šaolin poza u svečanoj loži, mislim da Vam je i ovo ‘gospodin’ previše od mene“, poručio je Knežević, podsjećajući Milatovića da u Crnoj Gori živi 33 odsto Srba koji su, kako je kazao, bili najzaslužniji za njegovu pobjedu na predsjedničkim izborima.

On je podsjetio i na slučajeve nasilja nad Srbima u Hrvatskoj, uključujući napad na vaterpolistu Crvene zvezde u Splitu, koji je, bježeći od navijača, vikao da je Crnogorac, „misleći, poput Milatovića, da ga se to ne tiče – dok nije završio u moru“.

Kneževićevo pismo je napisano u vrlo oštrom tonu, puno sarkazma i poređenja. Naveo je i da bi Milatović sigurno reagovao da su navijači skandirali „ubij foku“ ili „ubij flamingosa“, jer bi to, kako je istakao, izazvalo reakciju ekološkog sektora u Crnoj Gori.

„Možda sljedeći put na Maksimiru ili Poljudu, u poluvremenu radi zabave, zbilja i dovedu živog i vezanog Srbina, koga će maljem ubiti na centru uz neku prigodnu Tompsonovu pjesmu“, poručio je Knežević, aludirajući na moguću eskalaciju mržnje prema Srbima.

On je podsjetio Milatovića i na žrtve logora „Lora“, pitajući ga da li je bar jednog trenutka pomislio na njihovu sudbinu dok je sjedio u svečanoj loži sa hrvatskim zvaničnicima. „Smijete li pitati Andreja Plenkovića da li će Hrvatska obeštetiti porodice stradalnika iz nikšićko-šavničke grupe?“, dodao je Knežević, ocijenivši da je crnogorska politika prema Hrvatskoj „zasnovana na principu dubokog grla“.

Pismo završava citatom pjesnika Matije Bećkovića:

„Moja Crna i sve crnja Goro
Nema većeg besmisla i žrtve
Nego tvoje za zavjet zaludnji
Strašno li je što te više nema
A još strašnije što i sad postojiš.“

Knežević dodaje da, sve dok je mržnja usmjerena prema Srbima, a ne prema Milatoviću lično, „njega ništa ne dotiče“.

„Ojha!“, završava Knežević svoje pismo predsjedniku Crne Gore.