Premijer Crne Gore Milojko Spaić ne propušta priliku da nas podsjeti na to koliko nam je, uprkos svemu, dobro. Na svečanom otvaranju dionice puta Cetinje–Čevo, premijer je samouvjereno poručio da se u Crnoj Gori nikada bolje nije živjelo. Po njegovoj logici – pune plaže, avionske karte i instagram fotografije građana sa svih meridijana najbolji su dokaz napretka.

„Svi možemo da se složimo – nikada se bolje nije živjelo. Naši građani su svuda – od Budve do Beča. A standard? On će, naravno, samo nastaviti da raste“, izjavio je premijer dok je u pozadini zveketala građevinska mehanizacija koja još nije završila posao.

Spaić je dodao da je politika 44. Vlade fokusirana na „jednakost i mogućnosti za sve“, što u prevodu znači – ako već nema infrastrukture i investicija, bar ima obećanja.

„Prosječne plate su preko 1.000 eura, minimalne zarade od 600 do 800, a penzije 450 eura. I svi zadovoljni, valjda?“, naveo je.

Upitan o (ne)pripremljenosti turističke sezone, blokadama puteva, nepristupačnim plažama i uobičajenoj ljetnjoj haotičnosti, Spaić je objasnio da izvođači jednostavno vole da rade u julu i avgustu. Možda zbog sunca, možda zbog sezone, ali svakako ne zbog logike.

„Građani imaju pravo na protest, ali bilo bi lijepo da se malo uozbilje – ipak žive od turizma“, poručio je premijer, podsjetivši nas da se od opšte turističke iluzije ne smije praviti stvarnost.

Kada je riječ o investicijama iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, premijer je izrazio „ogromno nezadovoljstvo“ zbog toga što u Crnoj Gori, kako reče, „svaka inicijativa pokušava da se sabotira i zakoči“. Šteta, jer su brze i efikasne procedure u ovoj zemlji samo mit kojem vjeruju novopečeni optimisti.

„Mi svaki dan poboljšavamo državu – u budućnosti će biti bolje“, zaključio je Spaić, pozivajući građane na strpljenje. Samo još malo – i stići ćemo u švajcarski standard. Možda i preko Čeva.