Predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić učestvuje na Samitu Evropske političke zajednice u Granadi, odakle se obratio javnosti.

Na taj skup pozvano je 47 šefova država i vlada, kao i predsjednik Evropskog savjeta, predsjednik Evropske komisije i predsjednik Evropskog parlamenta.

Lideri će razgovarati o unapređenju političkog dijaloga i saradnje u cilju jačanja bezbjednosti i stabilnosti na evropskom kontinentu, dodaje se u saopštenju.

Na marginama Samita u Granadi, predsjednik Vučić imaće niz bilateralnih susreta sa evropskim zvaničnicima, među kojima su predsjednik Republike Francuske Emanuel Makron, premijer Ujedinjenog kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske Riši Sunak, predsjednik Vlade Gruzije Irakli Garibašvili, predsjednica Vlade Republike Island Katrin Jakobsdotir, kao i visokim predstavnik Evropske unije za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Žozep Borelj.

Kako je saopšteno, predsjednik će učestvovati i na okruglom stolu na temu: "Energetika, zaštita životne sredine i borba protiv klimatskih promjena".

Predsjednik Vučić izjavio je, po dolasku na samit Evropske političke zajednice u Granadi, da danas očekuje teške razgovore, kao i da će imati važne bilateralne sastanke.

Vučić je rekao novinarima da će imati sastanak sa premijerom Velike Britanije Rišijem Sunakom, kao i visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepom Boreljom i predsednikom Francuske Emanueleom Makronom, kao i sa mnogim drugim evropskim zvaničnicima.

- Vidjećemo se kasnije - rekao je predsjednik Srbije Vučić i uputio se na važne sastanke.

Predsednik je dao izjave za medije.

- Imali smo ne lake razgovore. Razgovarali smo kao delegacija sa oko 25 svjetskih lidera. Učestvovali smo i na energetskom panelu - rekao je predsjednik Srbije Vučić.

- Razgovarao sam sa svima o svim temama, nikada ništa nisam krio od našeg naroda. Sjutra je važna sjednica Evropskog savjeta. Moći ću da vam dam više zaključaka večeras kada budem završio razgovore sa Makronom - rekao je predsjednik Srbije.

- Mi smo zemlja koja će održavati mir i stabilnost, budite sigurni u to - naglasio je predsjednik Vučić odgovarajući na pitanja španskih medija u Granadi.

- Ono što je nama potrebno jesu solucije bazirane na realnosti, da dostignemo kompromis, a ne nešto bazirano na snu, a da se sa druge strane ništa ne pruži - istakao je predsjednik o dijalogu sa Prištinom.

- Poslednji put kada smo podigli nivo borbene gotovosti, 14.000 ljudi bilo je blizu administrativne linije pre godinu dana, sada 8.500 ljudi.