Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Trebinju da Srbija razumije nacionalne interese Sjedinjenih Američkih Država, ali da, kao mala država, nema pravo na avanturizam i da se mora dosledno držati međunarodnog prava i Povelje Ujedinjenih nacija.

Vučić je, odgovarajući na pitanje novinara o tome što je, kako je rečeno, jedini u regionu javno ukazao na nepoštovanje međunarodnog prava u slučaju Venecuele i hapšenja predsjednika Nikolasa Madura, istakao da se ne plaši mogućih reakcija jer je uvijek govorio istinu i štitio interese Srbije.

– Srbi su slobodarski narod i srpska država je postojala i ima dublje istorijske korijene i tradiciju nego mnogi veći narodi u Evropi. Kao predsjednik zemlje koju najviše volim na svijetu, tako sam se i ponašao. Rekao sam istinu. Pri tom, ja izuzetno poštujem predsjednika Donald Trump i Sjedinjene Američke Države. Razumijem njihove nacionalne interese, ali mi smo mala zemlja koja mora da se drži međunarodnog prava. Nemamo drugu opciju – poručio je Vučić.

„Povelja UN važi samo kada njima treba“

Komentarišući prijetnje Vašingtona u vezi sa Grenlandom i reakcije evropskih država, Vučić je ukazao na, kako je rekao, očigledne dvostruke standarde Zapada.

– Kaže Danska da mora da se poštuje teritorijalni integritet. Kaže Francuska, kaže Engleska – Povelja UN. Stvarno? Osim u slučaju Srbije. Kada je trebalo da se gazi Srbija, tada koga briga za Povelju UN i Rezoluciju 1244? A danas, kada su oni ugroženi, onda – držite se toga – rekao je Vučić.

On je tako odgovorio na reagovanja Danske, Francuske i Velike Britanije, koje su poručile da su prijetnje aneksijom Grenlanda neprihvatljive, kao i na izjave poljskog premijera Donalda Tuska da Evropa mora da se dodatno naoružava i ostane ujedinjena.

Predsjednik Srbije podsjetio je da je ranije upozoravao da se „sprema veliko čudo“, ali da su ga mnogi uvjeravali da se ništa neće dogoditi.

– Sada je Pandorina kutija otvorena – naglasio je Vučić.

Amerika i „dvorište“ po uzoru na Monroovu doktrinu

Vučić je rekao da Srbija uvijek mora da sagleda realnost i razumije interese velikih sila, posebno Sjedinjenih Američkih Država.

– Ako pažljivo pročitate Strategiju nacionalne bezbjednosti SAD, vidjećete, kao što sam i rekao, a što je potvrdio i Marko Rubio, da oni Venecuelu doživljavaju kao svoje dvorište. To je nova verzija Monroove doktrine iz 1823. godine, ali sada proširena na minerale, sirovine i metale – objasnio je Vučić.

Prema njegovim riječima, borba za resurse vodiće se širom svijeta, dok SAD teže potpunoj dominaciji na zapadnoj hemisferi, bez „kamenčića u cipeli“.

– Jasno je šta možemo da očekujemo u budućnosti – dodao je predsjednik Srbije.

Govoreći o Grenlandu, Vučić je podsjetio da je riječ o najvećem ostrvu na svijetu i velikom dijelu evropske teritorije na kojem se primjenjuju zakoni Evropske unije.

Kosovo i Metohija: „Prijetnja su oni, a ne mi“

Vučić je u Trebinju poručio i da je Priština prijetnja poretku uspostavljenom Rezolucijom 1244 Savjeta bezbjednosti UN i cjelokupnom sistemu međunarodnog javnog prava.

– Oni su prijetnja, i oni koji ih u tome podržavaju, a ne mi – naglasio je Vučić, komentarišući izjave prištinskog ministra odbrane u tehničkom mandatu.

Podsjetio je da je 1999. godine, uz punu podršku NATO-a i agresiju 19 država, pokušan pokušaj otimanja Kosova i Metohije, te upozorio da ta prijetnja i danas postoji.

– Zato su se ujedinili sa Zagrebom i Tiranom. Mi činimo sve da ih odvratimo od daljih napada na našu teritoriju – rekao je Vučić, ističući da je Ustav Srbije u potpunosti usklađen sa Poveljom UN i Rezolucijom 1244.

Više od 200 miliona evra za aerodrom u Trebinju

Tokom boravka u Trebinju, Vučić je saopštio i da je Srbija spremna da uloži više od 200 miliona evra u izgradnju aerodroma u tom gradu, uz molbu vlastima Republike Srpske i Bosne i Hercegovine da izdaju neophodne dozvole.

– Novac nije problem. To bi bila ogromna investicija, značajna i za Republiku Srpsku i za cijelu BiH. To je nova stranica u budućnosti Trebinja i Hercegovine – rekao je Vučić.

On je naglasio da bi aerodrom olakšao povezivanje Beograda sa Trebinjem, Gackom, Bilećom, Nevesinjem i cijelim regionom, te snažno doprinio razvoju Republike Srpske.

Srbija uz Republiku Srpsku

Vučić je prisustvovao i otvaranju nove bolnice „Sveti arhiđakon Stefan – 9. januar“ u Trebinju, istakavši da je presrećan zbog moderne zdravstvene ustanove.

– Radili smo projekte širom Republike Srpske, od vrtića do centara gradova. Uvijek ćemo pomagati koliko možemo. Radujemo se svakom uspjehu Srpske – poručio je Vučić.

Na kraju, čestitao je pravoslavnim vjernicima Tucindan, Badnji dan i Božić, uz poruku zahvalnosti narodu Republike Srpske za ljubav i podršku Srbiji.

– Slobodarska politika se vidi kada je teško. Sa takvom politikom ćemo nastaviti i ubuduće – zaključio je predsjednik Srbije.