Vlada SAD je duboko zabrinuta zbog nedavnih akcija prištinskih vlasti koje imaju direktne negativne posledice na srpsku zajednicu i pripadnike drugih manjina na Kosovu i Metohiji, izjavio je šef diplomatske mijsije SAD u Prištini Džefri Hovenijer.

On je osudio akciju tzv. kosovske policije u kojoj je zaplijenjeno vozilo Pošte Srbije i novac namijenjen socijalnim davanjima koji je obezbijedila Srbija.

„Očekujemo da vlasti Kosova osiguraju da će pojedinci kojima su ova sredstva namenjena dobiti taj novac bez odlaganja", naveo je Hovenijer u saopštenju objavljenom na platformi Iks i dodao da institucije u Prištini imaju odgovornost da promovišu vrijednosti koje se tiču pune primjene multietničkih demokratskih načela u interesu svih građana.

Hovenijer je poručio da bi pitanja u vezi sa kosovskim strukturama koje podržava Srbija trebalo da budu razmatrana u okviru dijaloga uz posredstvo EU.
"Takođe ponavljamo zahtjev da Priština odloži primjenu odluke Centralne banke o gotovinskom platnom prometu dok se ne uspostave procedure u skladu sa evropskim standardima i dok stanovništvo ne bude u dovoljnoj mjeri obaviješteno kako će se transfer njihovih sredstava odvijati.

Šef američke diplomatske misije u Prištini je ocijenio da ove akcije privremenih prištinskih institucija nepotrebno podižu međunacionalne tenzije i za posledicu ograničavaju opcije SAD da budu efikasan zagovornik Prištine na međunarodnoj areni.

Hovenijer je naveo da se to odnosi i na operacije koje je u proteklih nekoliko nedelja preduzela tzv. kosovska policija po nalogu prištinskog ministarstva unutrašnjih poslova na kancelarije srpskih administrativnih institucija u Dragašu, Peći, Istoku i Klini, kao i na nevladinu organizaciju „Centar za mir i toleranciju“ u Prištini.