LONDON – Novi britanski premijer Endi Bernam poručio je Rusiji da ne sumnja u odlučnost Londona da nastavi da podržava Ukrajinu, uoči današnjeg sastanka sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim u jednoj od pomorskih baza u Velikoj Britaniji.

Zelenski će biti prvi strani državnik kojeg će Bernam ugostiti otkako je 20. jula preuzeo dužnost predsjednika britanske vlade, naslijedivši Kira Starmera. Susret je zamišljen kao demonstracija kontinuiteta britanske politike prema ukrajinskom sukobu, ali i kao poruka Moskvi da promjena u Dauning stritu neće dovesti do slabljenja vojne i političke podrške Kijevu.

„Ujedinjeno Kraljevstvo stoji rame uz rame sa Ukrajinom i naša podrška ostaje nepokolebljiva. Rusija ne smije da sumnja u našu odlučnost i nećemo odustati dok ne postignemo trajan i pravedan mir za Ukrajinu”, poručio je Bernam uoči susreta.

Bernam i Zelenski sastaće se i sa oko 200 ukrajinskih vojnika i mornara koji su tokom prethodne tri nedjelje učestvovali u vježbi „Morski briz”. Obuka je bila usmjerena na pomorsku bezbjednost, protivminska dejstva i pripremu ukrajinskih snaga za buduće zadatke u Crnom moru. U ovogodišnjoj vježbi učestvovale su snage iz 15 država.

Najznačajniji praktični rezultat posjete trebalo bi da bude britanska odluka da Ukrajini ustupi prava intelektualne svojine nad sistemom za elektronsko ratovanje „Stoun klouk”. Riječ je o britanskoj tehnologiji namijenjenoj ometanju praćenja letjelica posredstvom ruskih sistema protivvazdušne odbrane.

Ti uređaji već se koriste u Ukrajini, dok će ustupanje tehničkih prava omogućiti Kijevu da ih samostalno proizvodi u velikim količinama, bez potpune zavisnosti od isporuka iz Velike Britanije. London planira da istu tehnologiju ugradi i u novu generaciju britanskih sistema velikog dometa, uključujući krstareće rakete.

Bernam je „Stoun klouk” predstavio kao primjer britanskih tehnoloških rješenja koja su već isprobana u borbenim uslovima, ocijenivši da će ovaj sistem biti važan za bezbjednost obje zemlje. Saradnja na njegovoj proizvodnji sprovodi se u okviru stogodišnjeg partnerstva koje su London i Kijev ranije uspostavili.

Prema podacima britanske vlade, Velika Britanija je od početka ruske vojne operacije u februaru 2022. godine Ukrajini obezbijedila pomoć vrijednu oko 25 milijardi funti. Od toga je približno 16 milijardi izdvojeno za vojnu pomoć, dok se ostatak odnosi na finansijsku, humanitarnu i druge oblike podrške.

Bernamov nastup pokazuje da nova britanska vlada, barem u prvim danima mandata, ne namjerava da mijenja kurs svog prethodnika. Starmer je tokom mandata više puta posjećivao Kijev i primao Zelenskog u Velikoj Britaniji, a ukrajinskog predsjednika sreo je i tokom svoje posljednje posjete inostranstvu na mjestu premijera.

Na Bernamove poruke reagovao je zamjenik predsjednika Savjeta bezbjednosti Rusije Dmitrij Medvedev, koji je novog šefa britanske vlade nazvao „premijerom male Britanije”, ocijenivši da njegove izjave za Moskvu ne predstavljaju ništa novo.

Medvedev je na Telegramu naveo da bi Rusija trebalo da nastavi da preduzima sve što može kako bi život u Velikoj Britaniji učinila „što nepodnošljivijim”, pominjući energetske krize, društvene potrese i štrajkove komunalnih radnika. U završnici poruke pomenuo je i ruski sistem „Posejdon”, čime je dodatno zaoštrio retoriku između Moskve i Londona.

Kremlj je i poslije Bernamovog dolaska na vlast saopštio da ne očekuje poboljšanje odnosa sa Velikom Britanijom, koja se u Moskvi smatra jednim od najaktivnijih zapadnih zagovornika nastavka vojne i finansijske podrške Kijevu.